Νες Ζιόνα – Μακάμπι Τ.Α. 58-65: Επιστροφή στις νίκες για την "ομάδα του λαού"

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ιρόνα Νες Ζιόνα με 65-58, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 5-1, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 1-4.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε με 12 πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-10). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και ήταν μπροστά με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ιρόνι Νες Ζιόνα με ένα επί μέρους 22-9 μείωσε στους τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και στην τέταρτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με ένα πόντου (54-53), αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και παίζοντας αποτελεσματικό μπάσκετ, νίκησαν με εφτά πόντους (65-58).

Από την Ιρόνι Νες Ζιόνα ξεχώρισαν οι Ντούνε και Τσίτχαμ με 12 πόντους έκαστος, ενώ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Μπέντερ και Ντόρσει με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 10-22, 25-42, 47-51, 56-65