Νέων Γυναικών: Ελλάδα - Ιρλανδία 59-55: Φιλική νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Η Εθνική Νέων Γυναικών σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στη Θεσσαλονίκη επικράτησε με 59-55 της Ιρλανδίας στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό U20 (Β’ Κατηγορίας) που θα διεξαχθεί στη Σόφια (6-14/7).

Η Ελλάδα στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να πάρει τα ηνία, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να αποκτήσει διαφορά. Η εικόνα άλλαξε στο β’ δεκάλεπτο με την Εθνική Νέων Γυναικών να είναι ιδιαίτερα εύστοχη από τη γραμμή του τρίποντου κάτι το οποίο της έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ.

Αρχικά τρίποντο της Παπαδάκη έκανε το 24-18 (12), ένα καλάθι της Γρηγοροπούλου έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (31-20,15’) για να έρθει η Μάντζου με τρίποντο να κάνει το 36-21 (16’). Η Εθνική τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 8/16 εύστοχα σουτ από τη γραμμή των 6.75μ. και την Σταυρούλα Παπαδάκη να έχει 17 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Το παιχνίδι άλλαξε στη συνέχεια… Η Ιρλανδία μείωσε σε 44-38 (25’) με την Εθνική Νέων Γυναικών να μην έχει το ρυθμό και την ευστοχία του α΄ημιχρόνου, ενώ υπέπεσε και σε κάποια λάθη. Το τέλος του γ’ δεκαλέπτου βρήκε την Ελλάδα μπροστά με δύο πόντους 49-47.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Ελλάδα πίεσε την αντίπαλο, έφερε την διαφορά στο +6 (53-47, 33’), για να πάρει την νίκη με 59-55.

Ελλάδα-Ιρλανδία 59-55

Διαιτητές: Τσάνταλη-Αναστιάδης Β.-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 15-14, 42-31, 49-47, 59-55

Ελλάδα (Δελή): Αλεξιά, Ξενιτοπούλου 4, Μάντζου 5(1), Στεφανάκη 4, Γρηγοροπούλου 8, Κουμαντσιώτου, Κελεμένη 6(2), Παναγιωτίδη, Παπάζογλου 2,Τσάμη 3(1), Παπαδάκη 21(6), Ταμπάκου 3, Κούπερ 3.

* Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου αύριο 19.15 στο κλειστό του ICBS με τον αγώνα να μεταδίδεται από το κανάλι της ΕΟΚ στο Youtube.