Παναθηναϊκός-Κολοσσός 90-67: Άνετη νίκη με κορυφαίο τον Νέντοβιτς

Ο Παναθηναικός έκανε το καθήκον του και υπερασπίστηκε την έδρα του, νικώντας τον Κολοσσό Ρόδου με 90-67, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά (17-4, 7') και παρότι μείωσε ο Κολοσσός Ρόδου, οι ¨πράσινοι" βρέθηκαν μπροστά με 11 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-12).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και είχαν προβάδισμα 14 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).  Αν και ο Κολοσσός Ρόδου μείωσε την διαφορά στους εφτά πόντους (54-47, 27'), οι "πράσινοι" διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση και πήραν προβάδισμα 15 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναικό να νικάει τον Κολοσσό Ρόδου με 90-67.

Περίοδοι: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67

Διαιτητές: Τσαρούχα-Λόρτος-Ταρενίδης

Μεγαλύτερη διαφορά: Στο 86-60 (+26)

On Fire: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11/22 στα τρίποντα του Κολοσσόυ Ρόδου