Σανς-Σέλτικς 100-91: Σπουδαία νίκη με πλουραλισμό στο σκοράρισμα (vid)

Οι Σανς νίκησαν εντός έδρας τους Σέλτικς με 100-91 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-9, με την ομάδα από το ρεκόρ της ομάδας από την Βοστώνη να πέφτει στο 12-10.

Οι Σανς πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, οι Σέλτικς μείωσαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με την ομάδα από το Φοίνιξ να είναι με τρεις πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (52-49).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να νικήσουν τους Σέλτικς με 100-91.

Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Μπρίντζις και Μπούκερ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ και Γουόλκερ με 23 και 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 52-49, 76-68, 100-91