Σανς - Λέικερς 115-85: Τυφώνας το Φοίνιξ, με ευκολία το 3-2

Οι Σανς ήταν οι νικητές του Game 5 της σειράς. Η ομάδα από το Φοίνιξ μπήκε εξ αρχής πολύ δυνατά στο παιχνίδι και διέσυρε τους Λέικερς με 115-85, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα στις νίκες με 3-2.

Πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Λέικες που έτρεξαν ενα μικρό σερι 0-5, από εκείνη την στιγμή και μετά όμως η ροή του αγώνα άλλαξε. Οι Σανς πάτησαν το γκάζι από νώρις και κατάφεραν να τελειώσουν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +8 (34-26). Με τον ίδιο ρυθμό μπήκανε και στην δεύτερη περίοδο και έδειαξαν ότι δεν αστιεύονται καθώς κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους +30 (66-36) πριν το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξε τίποτα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, οι Λέικερς δεν κατάφεραν ποτέ να μειώσουν και να απειλήσουν. Η ομάδα από το Φοίνιξ έκανε διαχείριση στο τελευταίο μέρος και κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην εύκολη νίκη με 115-85.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μπούκερ με 30 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Λεμπρόν με 24 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-26, 66-36, 82-63, 115-85

ΣΑΝΣ: Μόρις 4 (1), Τζέιμς 24 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντράμοντ 7 (13 ριμπάουντ), Σρούντερ (0/9 σουτ), Κάλντγουελ-Πόουπ, ΜακΚίνι, Κούζμα 15 (1), Γκασόλ 5 (1), Χάρελ 9, Μάθιους 5 (1/5 τρίποντα), Καρούσο 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Χόρτον-Τάκερ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ (0/5 σουτ), Ντάντλεϊ

ΛΕΪΚΕΡΣ: Κράουντερ 9 (3), Μπρίτζες 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Έιτον 8 (7 ριμπάουντ), Πολ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπούκερ 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμίνσκι 3, Κρεγκ 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον 11 (1), Πέιν 16 (2), Κάρτερ, Μουρ 4, Γκάλογουεϊ 2, Σάριτς 5 (1), Σμιθ 3 (1)