Νάγκετς - Μπλέιζερς 147-140: Πήρανε τη νίκη μετά από δύο παρατάσεις

Οι Νάγκετς μετά από δύο παρατάσεις κατάφεραν εν τέλει να σπασουν την αντίσταση του Νταμιάν Λίλαρντ (55π)  που ουσιαστικά έπαιζε μόνος του για τους Μπλέιζερς και πήρανε τη νίκη με 147-140 σε ένα απίστευτο παιχνίδι.

Δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι που κατάφεραν από νωρίς να πάρουνε διψήφια διαφορά, χάρη στο καλό ξεκίνημα και το επιμέρους σκορ 14-1. Διαφορά την οποία κράτησαν ως το τέλος της περιόδου.  Στο δέυτερο δωδεκάλεπτο οι Μπλέιζερς ψαλίδισαν την διαφορά και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στο -3 (62-65). Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν όπως τελείωσαν και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα για 2 πόντους  ( 94-92).  Η μάχη συνεχίστηκε και στο τελευταίο μέρος, και συγκεκριμένα ως το τελευταίο δευτερόλεπτο όπου ο Λίλαρντ ευστόχησε σε τρίποντο, διαμόρφωσε το 121-121 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.  Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Νάγκετς ξεκίνησαν πολύ δυνατα και με ένα επιμέρους σκορ 11-2, ανέβασαν την διαφορά στος 9 πόντους (132-123), και ενώ όλοι νόμιζαν ότι το παιχνίδι έχει τελειώσει ήρθε παλι η ώρα να μιλήσει ο Λίλαρντ βάζοντας 9 σερί πόντους μείωσε στους 2  (132-134). Οι Νάγκετς ευστόχησαν και σε μία βολή με τον Μόρις και με το σκορ στο 135-132 υπέρ της ομάδα του Ντένβερ. ΟΛίλαρντ ήταν εκείνος όπως και στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας που πήρε το σουτ, ο γκαρντ των Μπλέιζερς ευστόχησε ξανά σε τρίποντο και έκανε το 135-135 στέλνοντας  το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.  Στην δεύτερη παράταση οι Νάγκετς τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 147-140.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Γιόκτς που άγγιξε το triple-double με 38 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λίλαρντ που σημείωσε 55 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-25, 65-62, 92-94, 121-121 (κ.α), 135-135 (παρ1), 147-140 (παρ2)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πόρτερ 26 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γιόκιτς 38 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καμπάσο 3, Ρίβερς 18 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίλσαπ 4, Γκριν 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκί, Μόρις 28 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάουαρντ 9 (3), Χάρισον 2

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 19 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πάουελ 13 (5/14 σουτ), Νούρκιτς 13 (11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 55 (5/7 δίποντα, 12/17 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΚόλουμ 18 (7/22 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντονι 8 (2/9 τρίποντα), Χόλις-Τζέφερσον 4, Καντέρ 4, Σάιμονς 6 (2)