Νετς - Σέλτικς 123-109: Χάρντεν, Ντουράντ και Ίρβινγκ χάρισαν την πρόκριση

Με τους Ντουράντ, Χάρντεν και Ίρβινγκ να έχουν μαζί 83 πόντους οι Νετς επιβλήθηκαν εύκολα με 123-109 στο Game 5 της σειράς των Σέλτικς, έκαναν το 4-1 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο.

Δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τος γηπεδούχους να είναι οριακά καλύτεροι και να καταφέρνουν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (31-24) στη πρώτη περίοδο.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Νετς συνέχισαν να ελέγχουν την μικρή διαφορά που είχανε αποκτήσει. Μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξαν και πολλά στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πορεύονται όπως έκλεισε το ημίχρονο.  Στο τελευταίο μέρος η ομάδα του Μπρούκλιν πάτησε γκάζι και κατάφερε να φτάσει την διαφορά σε διψήφια νούμερα και να πάρει τη νίκη με 124-109.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Χάρντεν με 34 πόντους και ακολούθησαν οι Ίρβινγκ και Ντουράντ με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τέιτουμ με 32 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 59-51, 86-79, 123-109

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 24 (4), Γκρίφιν 6, Χάρις 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ίρβινγκ 25 (3), Χάρντεν 34 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλάξτον 6, Μπράουν 10 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς, Τσιόζα, Τζόνσον 3 (1), Λουάου-Καμπαρό, Σάμετ 5 (1)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 32 (12/27 σουτ, 4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμπσον 9 (9 ριμπάουντ), Σμαρτ 14 (5/17 σουτ, 1/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φουρνιέ 18 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 17 (3), Πάρκερ 13 (1), Γ. Γουίλιαμς 3, Νέσμιθ, Πρίτσαρντ 3 (1)