Λέικερς-Καβαλίερς 113-101: Επικράτησε με «Βασιλική» επιστροφή και εξαιρετικό Καρμέλο Άντονι

Η επιστροφή του Λεμπρόν Τζέιμς μετά την απουσία μετά την απουσία από τους αγώνες με Σπερς και Θάντερ, συνοδεύτηκε με νίκη, αφού ο "Βασιλιάς" παρέα με τον Καρμένο Άντονι ήταν καθοριστικοί στο να επικρατήσει η ομάδα του Λος Άντζελες τους Καβαλίερς με 113-101.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα στα πρώτα λεπτά, με τους Καβαλίερς να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-21). Αν και η ομάδα από το Οχάιο ειχε τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λέικερς με ένα επί μέρους σκορ 33-26, έφεραν το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (54-54).

Η ομάδα από το Κλίβελαντ ξεκίνησε πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα εννιά πόντων (75-66, 30' λεπτό). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 22-10 και κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-85). Οι Λέικερς συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-16 νίκησαν εντός έδρας τους Καβαλίερς με 113-101.

Οι Λέικερς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 3-3, όσο έχουν και οι Καβαλίερς.

Από τους Λέικερς διακρίθηκαν οι Λεμπρόν Τζέιμς (3ρ. και οχτώ ασίστ) και Καρμέλο Άντονι (5ρ. και μία ασίστ) με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Καβαλίερς ξεχώρισαν οι Μόμπλει (6ρ. και 3 ασίστ) και Γκάρλαντ (11 ασίστ και 1 ριμπάουντ) με 23 και 18 πόντους, με τον Ρίκι Ρούμπιο να έχει επίσης 18 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Περίοδοι: 21-28, 54-54, 88-85, 113-101