Χιτ-Χόρνετς 114-99: Η τριπλέτα Μπάτλερ, Χίρο και Αντεμπάγιο δεν αστειεύεται

Οι Μαιάμι Χιτ ξεπέρασαν το εμπόδιο των Σάρλοτ Χόρνετς, τους οποίους νίκησαν εντός έδρας με 114-99 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-2.

Αν και οι Χόρνετς προηγήθηκαν με πέντε πόντους (7-2, 2'), οι Χιτ προσπέρασαν μπροστά με ένα επί μέρους σκορ 31-15 και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-22). Η ομάδα από το Μαιάμι συνέχισε δυναμικά και με ένα επί μέρους σκορ 31-24 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-46).

Οι Χόρνετς αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 29-20, αλλά οι Χιτ βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-75). Οι Χιτ διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Χόρνετς με 114-99.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν ο Μπάτλερ (10ρ. και 5 ασίστ), ο Αντεμπάγιο (19ρ. και 2 ασίστ) και ο Χίρο (5ρ. και 6 ασίστ) με 32 πόντους και 26 πόντους έκαστος για δύο τελευταίους. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Χέιγουορντ (6ρ. και 4 ασίστ) και Μπρίντζες (8ρ. και μία ασίστ) με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 33-22, 64-46, 84-75, 114-99