Κλίπερς-Θάντερ 99-94: Ήττα για την Οκλαχόμα με καλή εμφάνιση για Ποκουσέφσκι

Οι Κλίπερς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Θάντερ με 99-94, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 2-4, ενώ η ομάδα από την Οκλαχόμα έπεσε στο 1-6.

Οι Θάντερ ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Οι γηπεδούχοι μείωσαν την απόσταση στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με την ομάδα από την Οκλαχόμα να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-40).

Οι Θάντερ ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση των Κλίπερς, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-66). Οι Κλίπερς συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 33-20, νίκησαν εντός έδρας τους Θάντερ με 99-94.

Από τους Κλίπερς διακρίθηκαν οι Τζόρτζ και Τζάκσον με 32 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τους Θάντερ ξεχώρισε ο Τζίλτζεους-Αλεξάντερ με 28 πόντους και επτά ριμπάουντ, ενώ οι Μπάζλει και Γκίντει σκόραραν από 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 14-23, 40-44, 66-74, 99-94