Σέλτικς-Μπουλς 114-128: Συνεχίζουν την εξαιρετική πορεία με υπογραφή ΝτεΡόζαν

Οι Μπουλς "απέδρασαν" από την έδρα των Σέλτικς, επικρατώντας εκτός έδρας με 128-114 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-1, με την ομάδα της Βοστώνης να πέφτει στο 2-5.

Αν και οι Μπουλς ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με εννιά πόντους (20-11), οι Σέλτικς με ένα επί μέρους σκορ 24-14, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-34).  Το σκορ παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και η ομάδα από την Βοστώνη συνεχίσε να διευρύνει το προβάδισμα της και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημχρόνου (67-59).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έχτισε μια διαφορά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (103-89). Οι Μπουλς βρήκαν απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 39-11, ανέτρεψαν τις καταστάσεις και νίκησαν εκτός έδρας τους Σέλτικς με 128-114.

Από τους Μπουλς διακρίθηκαν ο ΝτεΡόζαν (7ρ. και 2 ασίστ) και ΛαΒίν (7 ασίστ και 3 ριμπάουντ) με 37 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Μπράουν (7ρ. και 3 ασίστ) με 28 πόντους, ενώ οι Χόρφορντ (10ρ.) και Τέιτουμ σκόραραν από είκοσι πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 35-34, 67-59, 103-89, 114-128