NBA: Νίκες για Σανς, Χόρνετς, Χοκς και Πέισερς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες της Τρίτης (23/11) για το NBA.

Αναλυτικά:

Γουίζαρντς-Χόρνετς: 103-109

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με τους Γουίζαρντς να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-26). Οι Χόρνετς προσπέρασαν μπροστά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-23, προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-50).

Οι Χόρεντς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Γουίζαρντς με 109-103, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 11-8, ενώ η ομάδα από την Γουάσινγκτον έπεσε στο 11-6.

Από τους Χόρνετς διακρίθηκαν οι Ροζίερ και Μπολ (13ρ. και επτά ασίστ) με 32 και 28 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Γουίζαρντς ξεχώρισαν οι Χάρελ (18ρ.) και Μπιλ (9 ασίστ και 7 ριμπάουντ) με 24 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 27-26, 50-59, 73-83, 103-109

Χοκς-Θάντερ: 113-101

Η ομάδα από την Ατλάντα παρότι δεν πήρε μεγάλη διαφορά, είχε το πρώτο λόγο στο προβάδισμα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-60). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-11, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ διατηρώντας στο τέταρτο δωδεκάλεπτο την διαφορά παρά την αντεπίθεση των Θάντερ, νίκησαν εντός έδρας με 113-101.

Οι Χοκς ανέβηκαν στο 9-9, ενώ οι Θάντερ έπεσαν στο 6-11

Από τους Χοκς διακρίθηκε ο Γιανγκ (4ρ. και 6 ασίστ) με 30 πόντους, ενώ οι Μπογκντάνοβιτς και Χουέρτερ σκόραραν από 13 πόντους έκαστος. Από τους Θάντερ ξεχώρισαν οι Ντορτ, Γκίντει και Τζερόμ με 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι:  32-27, 66-60, 93-71, 113-101

Μπουλς-Πέισερς: 77-109

Οι Πέισερς κυριάρχησαν στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (67-46).  Η ομάδα από την Ιντιάνα διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας των Μπουλς με 109-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 8-11, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-6.

Από τους Πέισερς διακρίθηκαν οι Σαμπόνις (11ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μπρόγκντον (4ρ. και 7 ασίστ) με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπουλς ξεχώρισαν οι Ντε Ρόζαν και Λαβίν με 18 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 16-31, 46-67, 61-89, 77-109

Πέλικανς-Τίμπεργουλβς: 96-110

Αν και οι Πέλικανς είχαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (29-28), οι "λύκοι" έκαναν ένα επί μέρους σκορ 38-21 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-50). Οι Τίμπεργουλβς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Πέλικανς με 110-96 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 8-9, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-16.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Τάουνς (10ρ. και δύο ασίστ) και Έντουαρντς (7ρ. και μία ασίστ) με 28 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι Ερναγκόμεζ (11ρ.) και Αλεξάντερ-Γουόλκερ (5ρ. και τρεις ασίστ) με 19 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 29-28, 50-66, 69-89, 96-100

Σπερς-Σανς: 111-115

Αν και οι Σπερς είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, οι Σανς προσπέρασαν μπροστά στο σκορ και "έχτισαν" μια διαφορά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-44). Οι περσινοί φιναλίστ των τελικών του NBA διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εκτός έδρας τους Σπερς με 115-111, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 14-3, ενώ η ομάδα από το Σαν Αντόνιο έπεσε στο 4-12.

Από τους Σανς διακρίθηκαν οι Μπούκερ και Άιτον (14ρ. και τρεις ασίστ) με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα Από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Γουάιτ και Μάρει (10ρ. και 11 ασίστ) με 19 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 20-24, 44-57, 75-90, 111-115

Τζαζ-Γκρίζλις: 118-119

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τους Τζαζ να έχουν προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (60-54). Το ματς έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο δεύτερο μέρος, αλλά την ομάδα από το Μέμφις να νικάει εκτός έδρας με 119-118.

Οι Γκρίζλις ανέβηκαν στο 9-8, ενώ οι Τζαζ έπεσαν στο 11-6.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μοράντ (7 ασίστ και 4 ριμπάουντ) και Μπέιν (4ρ. και τέσσερις ασίστ με 32 και 28 πόντους αντίστοιχα. Από τους Τζαζ ξεχώρισαν οι Μπογκτάνοβιτς και Γκομπέρ (13ρ.) με 24 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 30-27, 60-54, 96-92, 118-119

Κίνγκς-Σίξερς: 94-102

Παρότι οι Κίνγκς προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-28), οι Σίξερς πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-52). Οι γηπεδούχοι ξαναπέρασαν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-77), αλλά οι Σίξερς με ένα επί μέρους σκορ 25-12 στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν εκτός έδρας τους Κίνγκς με 102-94.

Οι Σίξερς ανέβηκαν στο 10-8, ενώ οι Σίξερς έπεσαν στο 6-12.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Μάξει και Μίλτον με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους Κίνγκς  ξεχώρισαν οι Φοξ και Χίλντ με 23 και 21 πόντους.

Περίοδοι: 33-28, 52-55, 82-77, 94-102