Σέλτικς-Ρόκετς 108-90: Ο Τέιτουμ έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Οι Σέλτικς φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας των Ρόκετς με 108-90, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 10-8, ενώ η ομάδα από το Χιούστον έπεσε στο 1-16.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με τους Σέλτικς να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δωδεκαλέπτου, με την ομάδα από την Βοστώνη να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-47).

Η τρίτη περίοδος ήταν κλειδί για τους γηπεδούχους,  οι οποίοι με ένα επί μέρους σκορ 34-16, κατάφεραν να προηγηθούν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (86-63).  Οι Σέλτικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Ρόκετς με 108-90.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ (6ρ. και τρεις ασίστ) και Μπράουν (3ρ.) με 30 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαν οι Μπρούκς και Μάρτιν με 17 και 10 πόντους.

Περίοδοι: 22-21, 52-47, 86-63, 108-90