Γουόριορς-Σανς 118-96: Ο ασταμάτητος Κάρι τους ανέβασε στην κορυφή της Δυτικής Περιφέρειας

Ο Στεφ Κάρι βιώνει... μια δεύτερη νιώτη και οδήγησε για ακόμη μια φορά τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στην νίκη, αυτήν την φορά επί των Φοίνιξ Σανς με 118-96 και ανέβηκε στο 19-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 19-4.

Οι Γουόριορς επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-21). Οι Σανς μάζεψαν την διαφορά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-48).

Η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιετ ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-68). Οι Γουόριορς συνέχισαν την ανοδική τους πορεία στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν των Σανς με 118-96.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκε ο Κάρι (5ρ. και πέντε ασίστ) με 23 πόντους, ενώ από 19 πόντους σκόραραν οι Πέιτον και Γουίγκινς. Από τους Σανς ξεχώριε ο Άιτον (6ρ. και δύο ασίστ) με 23 πόντους, με τους Τζόνσον και Πολ (8 ασίστ και 3ρ.) να έχουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 28-21, 51-48, 80-68, 118-96