NBA: Άνετο διπλό για Νάγκετς, στα σημεία νίκησαν οι Κλίπερς τους Ρόκετς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/2).

Αναλυτικά:

Πέισερς-Σέλτικς: 128-107

Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-27), η ομάδα από την Ιντιανάπολις με ένα επί μέρους σκορ 39-25, προσπέρασε και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-55). Οι Πέισερς κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 35-25 στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν εντός έδρας τους Σέλτικς με 128-107.

Από τους Πέισερς διακρίθηκαν οι Μπρίσετ και Χαλιμπάρτον με 27 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τέιτουμ και Μπράουν με 24 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 27-30, 66-55, 93-82, 128-107

Λέικερς-Πέλικανς: 95-123

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή και πήραν προβάδισμα με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40). Οι Πέλικανς ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Λέικερς με 123-95.

Από τους Λέικερς διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Γουέστμπρουκ με 32 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ και Ίνγκραμ με 22 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 20-24, 40-51, 65-95, 95-123

Μπλέιζερς-Νάγκετς: 92-124

Η ομάδα από το Ντένβερ είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (65-48). Οι Νάγκετς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας ττους Μπλέιζερς με 124-92.

Από τους Νάγκετς διακρίθηκαν οι Γκριν και Κάζινς με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπλέιζερς ξεχώρισε ο Σίμονς με 16 πόντους, με τους Γκόρντον και Γκριν να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 27-32, 48-65, 70-86, 92-124

Ρόκετς-Κλίπερς: 98-99

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά (28-19) και παρά την πίεση των Κλίπερς πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-46). Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους Κλίπερς να νικούν τους Ρόκετς εκτός έδρας με 99-98.

Από τους Κλίπερς διακρίθηκαν οι Τζάκσον και Ζούμπατς με 26 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισε ο Μάθιους με 17 πόντους, με τους Σενγκούν και Γουντ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 28-19, 50-46, 80-74, 98-99

Χόρνετς-Πίστονς: 126-127

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με τους Πίστονς να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-54). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Χόρνετς να μαζεύουν την διαφορά και το αποτέλεσμα στο τέλος της κανονικής περιόδου να είναι ισόπαλο (106-106). Οι Πίστονς ήταν πιο αποτελεσματικά στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης (11-10) και νίκησαν εκτός έδρας τους Χόρνετς με 127-126.

Από τους Πίστονς διακρίθηκαν οι Μπέι και Γκραντ με 28 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Ροζίερ και Μπρίντζες με 33 και 29 πόντους.

Περίοδοι: 28-31, 54-58, 84-82, 106-106 (τέλος της κανονικής περιόδου), 126-127 (τέλος της α' παράτασης)