Λέικερς-Μάβερικς 104-109: Οι Ντόντσιτς και Μπράνσον υπέταξαν τον Βασιλιά

Οι Μάβερικς επικράτησαν εκτός έδρας τους Λέικερς με 109-104 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 37-25 (5η θέση στην Δυτική Περιφέρεια), ενώ η ομάδα από το Λος Άντζελες έπεσε στο 27-34 (9η θέση στην Δυτική Περιφέρεια).

Παρότι οι Λέικερς είχαν προβάδισμα στα πρώτα, οι Μάβερικς με οχτώ σερί πόντους, προσπέρασαν και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-25). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 41-31 και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (71-56).

Η ομάδα από το Λος Άντζελες βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 31-14 και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-85). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ σττην τέταρτη περίοδο, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και τους Μάβερικς να επικρατούν εκτός έδρας των Λέικερς με 109-104.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (8ρ. και πέντε ασίστ) και Μπράνσον (2ρ. και τέσσερις ασίστ) με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Τζέιμς (12ρ. και πέντε ασίστ) και Άντονι (3ρ. και μία ασίστ) με 26 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 25-30, 56-71, 87-85, 104-109