Σέλτικς-Χοκς 107-98: Επέστρεψαν από το -17 με καθοριστικό Τέιτουμ

Οι Σέλτικς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τους Χοκς με 107-98, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 37-27 (6η θέση στην Ανατολική Περιφέρεια), ενώ η ομάδα από την Ατλάντα έπεσε στο 29-32 (10η θέση στην Ανατολική Περιφέρεια).

Οι Χοκς ήταν πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-19). Η ομάδα από την Ατλάντα πήρε προβάδισμα ακόμη και με 17 πόντους (54-37, 17' λεπτό), με τους γηπεδούχους να μαζεύουν την διαφορά, αλλά τα "γεράκια" πήραν διαφορά 15 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (65-51).

Η ομάδα από την Βοστώνη ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 31-13 και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-78). Οι Σέλτικς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Χοκς με 107-98.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκε ο Τέιτουμ (8ρ. και επτά ασίστ) με 33 πόντους, με τους Γουάιτ (2ρ. και πέντε ασίστ) και Γουίλιαμς (7ρ. και μία ασίστ) να σκοράρουν από 18 πόντους έκαστος. Από τους Χοκς ξεχώρισαν οι Γιάνγκ (2ρ. και έξι ασίστ) και Μπογκντάνοβιτς (4ρ. και τρεις ασίστ) με 31 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 19-28, 51-65, 82-78, 107-98