Κλίπερς-Θάντερ 138-88: Βαριά ήττα για την Οκλαχόμα, καλή εμφάνιση για Καλαϊτζάκη

Οι Κλίπερς νίκησαν εντός έδρας τους Θάντερ με 138-88 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 42-40 (8η θέση), ενώ η ομάδα από την Οκλαχόμα έπεσε στο 24-58 (14η θέση).

Καταιγιστικοί οι Κλίπερς στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 21 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (39-18). Οι Θάντερ προσπάθησαν να μειώσουν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, η ομάδα από τος Λος Άντζελες όμως διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-51).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 72-37, νίκησαν τους Θάντερ με 138-88.

Από τις Κλίπερς διακρίθηκαν οι Κόφει (13ρ. και πέντε ασίστ) και Κέναρντ με 35 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τους Θάντερ ξεχώρισαν οι Καλαιτζάκης και Σίμπσον με 17 πόντους έκαστος, με τον Έλληνα άσο να έχει και έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 48 λεπτά και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

Περίοδοι 39-18, 66-51, 95-67, 138-88