Χιτ-Χοκς 115-91: Ο Ρόμπινσον έβαλε 8/9 τρίποντα και το Μαϊάμι έκανε το 1-0

Οι Χιτ νίκησαν εντός έδρας τους Χοκς με 115-91 και έκαναν το 1-0 στην σειρά των playoffs του NBA.

Οι Χιτ είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Η ομάδα από το Μαιάμι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 36-23, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-40).

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (86-60). Οι Χιτ είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, ανεβάζοντας το προβάδισμα τους στο +32 (110-78, 45' λεπτό) και κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας τους Χοκς με 115-91, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Από τους Χιτ διακρίθηκαν οι Ρόμπινσον (8/9 τρίποντα) και Μπάτλερ με 27 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χοκς ξεχώρισαν οι Γκαλινάρι και Χάντερ με 17 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 23-17, 59-40, 86-60, 115-91