Σέλτικς-Νετς 115-114: Δια χειρός Τέιτουμ η Βοστώνη έκανε το 1-0

Οι Σέλτικς νίκησαν εντός έδρας τους Νετς με 115-114 και έκαναν το 1-0 στην σειρά, χάρη στο buzzer beater του Τέιτουμ.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να είναι πολύ ζωντανό, να υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και τους Σέλτικς να είναι μπορστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-28).  Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να δίνουν μια τεράστια μάχη στο TD Garden, με το αποτέλεσμα όμως να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (61-61).

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τις καταστάσεις και ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 35-24, κάτι που τους έδωσε προβάδισμα έντεκα πόντων (96-85). Δραματική και με μεγάλη ένταση ήταν η τέταρτη περίοδος, εκεί οπού οι Νετς επέστρεψαν στο παιχνίδι με ένα επί μέρους σκορ 29-19, κάτι που δεν ήταν όμως αρκετό.  Συγκεκριμένα, με ένα επί μέρους σκορ 17-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά (40' λεπτό), οι Νετς πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους. Ο αγώνας έγινε ροντέο, με το αποτέλεσμα να είναι συχνά ισόπαλο, αλλά ο Ίρβινγκ με τρόποντο του στο 41' λεπτό  έκανε το 114-111. Η ομάδα από την Βοστώνη βρήκε απαντήσεις με τον Μπράουν και τον Τέιτουμ, με τον δεύτερο με buzzer beater να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 115-114.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ και Μπράουν με 31 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Ίρβινγκ και Ντουράντ με 39 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 29-28, 61-61, 96-85, 115-114