Σανς-Πέλικανς 110-99: Με τρομερό Κρις Πολ το Φοίνιξ έκανε το 1-0

Οι Σανς νίκησαν εντός έδρας τους Πέλικανς με 110-99 και έκαναν το 1-0 στην σειρά των playoffs.

Σαρωτικοί οι Σανς από την αρχή του αγώνα, οι οποίοι παίζοντας αποτελεσματικό μπάσκετ, ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Η ομάδα από το Φοίνιξ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-34).

Οι Πέλικανς έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 37-26, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-71).  Οι Σανς είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και διατήρησαν την διαφορά τους, με αποτέλεσμα να νικήσουν εντός έδρας τους Πέλικανς με 110-99.

Από τους Σανς διακρίθηκαν οι Πολ (7ρ. και δέκα ασίστ) και Μπούκερ (4ρ. και οχτώ ασίστ) με 30 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισε ο ΜακΚόλουμ (8ρ. και έξι ασίστ), με τους Ίνγκραμ (5ρ. και τέσσερις ασίστ) και Βαλαντσιούνας (25ρ. και τρεις ασίστ) να έχουν από 18 πόντους έκαστος.

Περίοδοι:  28-16, 53-34, 79-71, 110-99