Μπακς-Μπουλς 93-86: Ζορίστηκε στο τέλος αλλά έκανε το 1-0 το Μιλγουόκι

Οι Μπακς επικράτησαν εντός έδρας κόντρα στους Μπουλς με 93-86 και έκαναν το 1-0 στην σειρά των playoffs.

Οι Μπακς ξεκίνησαν στον αγώνα με αναμμένες τις μηχανές και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-21). Στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, η ομάδα από το Μιλγουόκι είχε διψήφιο αριθμό πόντων διαφορά, με τους  Μπουλς με μερικά σερί να την μειώνουν στους πέντε πόντους (44-39, 17' λεπτό). Τα"Ελάφια¨ κράτησαν  το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-43).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα στην αρχή, αλλά την ομάδα από το Σικάγο, να κάνει ένα σερί 13 πόντων και να προηγείται με πέντε πόντους στο 32' λεπτό (69-64). Η επιστροφή του Αντετοκούνμπο έφερε τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι και με ένα επί μέρους σκορ 10-2, τα "Ελάφια" προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-71).

Αν και οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 7-2 και προσπέρασαν με ένα πόντο στο 38' λεπτό (78-77), η ομάδα από το Μιλγουόκι με οχτώ σερί πόντους, ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με επτά πόντους στο 42΄' λεπτό (85-78). Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στα επόμενα λεπτά, με τους Μπουλς να μειώνουν ακόμη και στον ένα πόντο (87-86, 46' λεπτό), αλλά οι Μπακς διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά τα δεδομένα και νίκησαν εντός έδρας με 93-86 και έκαναν το 1-0 στην σειρά.

Από τους Μπακς διακρίθηκαν οι Αντετοκούνμπο (16ρ. και τρεις ασίστ) και Λόπεζ (5ρ.) με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπουλς ξεχώρισε ο Βούτσεβιτς με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ οι ΝτεΡόζαν (8ρ. και έξι ασίστ) και ΛαΒίν (10ρ. και τρεις ασίστ) είχαν από 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 34-21, 50-43, 74-71, 93-86