Ράπτορς-Σίξερς 110-102: Με Σιακάμ και Τρεντ οι Καναδοί παραμένουν ζωντανοί

Οι Ράπτορς έβγαλαν...νύχια και κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας τους Σίξερς με 110-102 στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 3-1 στον πρώτο γύρο των playoffs του NBA.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Σίξερς να έχουν το πάνω χέρι, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24). Καταιγιστικοί οι Ράπτορς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δωδεκαλέπτου και με ένα επί μέρους σκορ 14-5, πήραν προβάδισμα με έξι πόντους (38-32, 17' λεπτό), κάτι που τους έδωσε φόρα και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-49).

Αν και η ομάδα από την Φιλαδέλφεια ισοφάρισε στο 26' λεπτό (54-54), οι Καναδοί κράτησαν το προβάδισμα τους και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-77).  Οι Ράπτορς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Σίξερς με 110-102.

Ιδιαίτερα, ο πρωτοεμφανιζόμενος της χρονιάς, Σκότι Μπαρνς, αν και ξαναγύρισε στους αγώνες, χτύπησε ξανά, όταν το πόδι του μπερδεύτηκε σε πόδι παίκτη των φιλοξενούμενων, ενώ ο Φρεντ ΒανΒλίτ, χτύπησε στο ισχίο, αποχώρησε στο πρώτο μέρος και δεν γύρισε στο δεύτερο μισό.

Από τους Ράπτορς διακρίθηκαν οι Σιακάμ (8ρ. και πέντε ασίστ) και Τρεντ (3ρ. και μία ασίστ) με 34 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σίξερς ξεχώρισαν οι Εμπίντ (8ρ. και τρεις ασίστ) και Χάρις (11ρ. και δύο ασίστ) με 21 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 24-24, 54-49, 80-77, 110-102