Νετς-Σέλτικς 103-109: Με «39αρα» του Τέιτουμ έκαναν το 3-0

Οι Σέλτικς "απέδρασαν" από το Μπρούκλιν, επικρατώντας εκτός έδρας των Νετς με 109-103 και έκαναν το 3-0 στην σειρά του πρώτου γύρου των playoffs του NBA.

Σαρωτικοί οι Νετς στα πρώτα λεπτά και πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους (12-2, 5' λεπτό), με τους Σέλτικς να βρίσκουν απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 28-13, να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-25). Αν και η ομάδα από την Βοστώνη πήρε προβάδισμα ακόμα και με δώδεκα πόντους (37-25, 14' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δωδεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μείωσαν δραστικά την διαφορά και ήταν στο -1 (51-50, 23' λεπτό). Οι Σέλτικς ισορρόπησαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-50).

Οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Μπρούκλιν όμως να μαζεύει την διαφορά και  να μειώνει στους δύο πόντους (60-58, 28' λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι φόρτσαραν στα επόμενα λεπτά, έδειξαν σταθερότητα και κατάφεραν να προηγηθούν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-72). Οι Σέλτικς είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, νίκησαν εκτός έδρας τους Νετ; με 109-103.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ (5ρ. και έξι ασίστ) και Μπράουν (4ρ. και πέντε ασίστ) με 39 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισε ο Μπράουν (8ρ. και τρεις ασίστ) με 26 πόντους, με τους Ντουράντ (8ρ. και οχτώ ασίστ) και Ίρβινγκ (2ρ. και εννέα ασίστ) με 16 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 25-30, 50-53, 72-81, 103-109