Χοκς-Χιτ 86-110: Ο Μπάτλερ κουβάλησε την ομάδα του Μάιαμι και έκανε το 3-1

Οι Χιτ νίκησαν εκτός έδρας τους Χοκς με 110-86 και έκαναν το 3-1 στην σειρά των playoffs του NBA.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους Χοκς να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-25). Οι Χιτ ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-41).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-61). Οι Χιτ συνέχισαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο, αυξάνοντας την διαφορά γύρω στο +20  και νίκησαν εκτός έδρας τους Χοκς με 110-86, με αποτέλεσμα να κάνουν το 3-1 στην σειρά των playoffs του NBA.

Από τους Χιτ διακρίθηκε ο Μπάτλερ με 36 πόντους, δέκα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ), με τους Αντεμπάγιο και Τάκερ να έχουν από 14 πόντους και οχτώ ριμπάουντ έκαστος. Από τους Χοκς ξεχώρισαν οι Χάντερ και Νοξ με 24 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 26-25, 41-55, 61-80, 86-110