Σέλτικς-Μπακς 89-101: Ατσάλινη άμυνα και triple double του Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς έκαναν μπρέικ και νίκησαν εκτός έδρας τους Σέλτικς με 101-89, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Καλύτερα άρχισαν στην αναμέτρηση οι Σέλτικς που πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους (22-14, 9' λεπτό). Οι Μπακς με ένα επί μέρους σκορ 13-2 στα εναπομείναντα λεπτά, προσπέρασαν και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24). Η ομάδα από το Μιλγουόκι ανέβασε ρυθμό και είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-46).

Τα "Ελάφια" συνέχισαν την εξαιρετική άμυνα τους  και στο δεύτερο ημιχρόνο, ενώ προσπάθησαν στο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, για αυτό και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-70). Οι Μπακς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και δημιούργησαν διψήφιες διαφορές πόντων, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας τους Σέλτικς με 101-89.

Από τους Μπακς διακρίθηκαν οι Χόλιντει (10ρ. και πέντε ασίστ) και Αντέτοκουνμπο (13ρ. και δώδεκα ασίστ) με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Τέιτουμ με 21 πόντους, με τους Μπράουν και Χόρφορντ με δώδεκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 24-27, 46-56, 70-78, 89-101