Γκρίζλις-Γουόριορς 116-117: Μπρέικ και 1-0 για το Γκόλντεν Στέιτ δια χειρός Τόμπσον

Οι Γουόριορς νίκησαν εκτός έδρας τους Γκρίζλις με 117-116, με αποτέλεσμα να κάνουν το μπρέικ και το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας του NBA.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους Γκρίζλις με ένα επί μέρους σκορ 22-12, να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-24).  Αν και η ομάδα από το Μέμφις πήρε προβάδισμα ακόμη και με 13 πόντους (42-29, 16' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι παίζοντας αποτελεσματικά, κατέβασαν την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις, αλλά οι "αρκούδες" προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (61-55). Ιδιαίτερα πρέπει να τονίσουμε το φάουλ του Ντρέιμοντ Γκριν, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο του κόστισε την αποβολή του, κάνοντας ένα...σόου μέχρι την έξοδο του από το παρκέ.

Η ομάδα από το Σαν Φραντσίσκο ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και χάρη σε ένα σερί οχτώ πόντων, επέβαλλε νέα δεδομένα στον αγώνα και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου.  Παρότι, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα και με δέκα πόντους (39' λεπτό, 103-93), οι Γκρίζλις έφεραν τα πάνω κάτω με ένα επί μέρους σκορ 17-9 και προηγήθηκαν με δύο πόντους (112-110, 46' λεπτό).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα επόμενα λεπτά, με τους Γκρίλις να περνούν  μπροστά στο σκορ με 116-114 χάρη στο άλει ουπ του Κλαρκ, ενώ ο Τόμπσον με τρίποντο, 36 δευτερόλεπτα πριν από τέλος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 117-116.

Περίοδοι: 32-24,  61-55, 90-91, 116-117