Φιλική ήττα για τους Μπακς με Γιάννη από τους Χοκς στο Άμπου Ντάμπι

Οι Μπακς δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Χοκς και ηττήθηκαν με 123-113 σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Αμπού Νταμπί.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους Μπακς να έχουν τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-32). Πολύ υψηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο (39-34), με τους Χοκς να έχουν το πάνω χέρι και για αυτό προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (71-67).

Η ομάδα από την Ατλάντα "έχτισε" μια διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση των "ελαφιών", προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (101-94). Αν και οι Μπακς μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (38' λεπτό), οι Χοκς βρήκαν απαντήσεις, διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν με 123-113.

Από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Μάρει και Γιάνγκ με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπακς ξεχώρισαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (7ρ. και δύο ασίστ) και Κάρτερ με 19 και 17 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 2 ριμπάουντ σε 5:16 λεπτά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-33, 71-67, 101-94, 123-113