Ρεάλ-Μπασκόνια 83-71: Με κομβικό Χάνγκα έκαναν το 2-0 οι μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπασκόνια με 83-71, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ είχε το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-30).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-45). Αν και η Μπασκόνια αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 26-17, η Ρεάλ βρήκε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 83-71.

Από την Ρεάλ διακρίθηκαν οι Χάνγκα και Ταβάρες με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μαρίνκοβιτς με 17 πόντους, με τους Μπόλντγουιν και Φοντέκιο να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-15, 40-30, 66-45, 83-71