Ηρακλής – Μίλων 75-73: Ο νόμος του «Ιβανώφειου»

Ο Ηρακλής, με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, γύρισε την εις βάρος του κατάσταση απέναντι στον Μίλωνα και με την νίκη του με 75-73, σκαρφάλωσε στο 3-3, έχοντας πετύχει όλες τις νίκες του εντός έδρας, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να πέφτει στο 4-2.

Ο Μίλων ήταν αυτός που έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους, χάρη σε ένα επιμέρους 13-23, να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά με 38-31. Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, με τον Ηρακλή να απαντά με ένα εντυπωσιακό 30-16, να ξεφεύγει με 61-54 και παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά, έφτασε στην νίκη με 75-73.

Ο Μπέικερ με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του, με τον Μαστρογιαννόπουλο να προσθέτει 11, ενώ για τον Μίλωνα, ο Μπαρτ είχε 23 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ και ο Μελισσαράτος 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ελευθεριάδης-Παζώλης (Παπαδόπουλος Ν.)

Δεκάλεπτα: 18-15- 31-38, 61-54, 75-73

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 10 (3), Σοκ 8 (1), Πουλιανίτης 5, Πράπας 5 (1), Μερμίγκης 5 (1), Ζορμπάς 10, Μπέικερ 13 (3), Σαρικόπουλος 8, Μαστρογιαννόπουλος 11 (1)

Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης, Ανέστης 3, Μελισσαράτος 20 (2), Παγώνης, Μοτσενίγος 6 (2), Μπαρτ 23 (3), Δομπρογιάννης, Χριστόπουλος, Μαλούκος 2, Δημάκος 13 (1), Κανονίδης 6.