Έσπερος Λ.– Ψυχικό 71-70: Επτάψυχη η ομάδα της Λαμίας, σε ματς - θρίλερ

Σε ένα παιχνίδι που… έσπαγε καρδιές, ο Έσπερος επικράτησε με 71-70 του Ψυχικού, μείωσε σε 2-3 και πηγαίνει το Σάββατο (27/4) στην Αθήνα για ακόμα ένα… παιχνίδι επιβίωσης. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -11 του 37’, είχαν την ευκαιρία να… κλέψουν την νίκη στο φινάλε... σφραγίζοντας την παραμονή στην Elite League, όμως το τρίποντο του Μπερκ στην εκπνοή… βρήκε σίδερο.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Ψυχικού στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-2. Ο Έσπερος αντέδρασε και με ένα επιμέρους 13-4 ισοφάρισε σε 15-15, προτού οι Τόπαλι και Ρος, με βολές, γράψουν το 15-17 της πρώτης περιόδου. Μάχη είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Ψυχικό να προηγείται με 23-19, όμως Λεγκίκας, Τζόρτζεβιτς και Μανοΐλοβιτς, να βάζουν την ομάδα της Λαμίας μπροστά με 26-25. Οικονομόπουλος και Πιτούλης, με ένα 5-0, έφεραν και πάλι το Ψυχικό μπροστά με 26-30, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το +4 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (29-33).

Ο Λεγκίκας συνέχισε να… πυροβολεί και στο τρίτο δεκάλεπτο (40-40), ενώ ακόμα δύο τρίποντα, των Μανοΐλοβιτς και Παπαντωνίου, έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 48-47. Οι παίκτες της Λαμίας έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι και με νέο τρίποντο του Λεγκίκα, πέτυχαν το 51-49, ενώ ο Παπαντωνίου, με ακόμα δύο τρίποντα, έφερε το +8 (57-49), προτού ο Μπερκ διαμορφώσει το 57-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο.  Το εκπληκτικό κρεσέντο των γηπεδούχων από την περιφέρεια συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Λιάπη και Ξύδη να πετυχαίνουν το 63-54. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε… ρεσιτάλ άστοχων σουτ, το Ψυχικό, με δύο τρίποντα των Ρος και Οικονομόπουλου μείωσε σε 67-62, ενώ ο τελευταίος μείωσε ακόμα περισσότερο (67-65). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Λεγκίκα με γκολ – φάουλ να πετυχαίνει το 70-65 και τον Οικονομόπουλο, με νέο τρίποντο, να μειώνει σε 70-68.  Ο Παπαντωνίου με ½ βολές πέτυχε το 71-68, ο Μπερκ  μείωσε σε 71-70, ο Μανοΐλοβιτς αστόχησε σε τρίποντο στα 20’’, με το Ψυχικό να έχει την τελευταία επίθεση, όμως το τρίποντο του Μπερκ βρήκε σίδερο, με τον Έσπερο να παίρνει την μεγάλη νίκη με 71-70.

18 πόντοι και εννιά ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Λεγκίκα, με τον Μανοΐλοβιτς να έχει 16 πόντους και τον Τζόρτζεβιτς 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για το Ψυχικό, 14 πόντους είχε ο Οικονομόπουλος και 13 ο Ρος.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τζιοπάνος-Ταρενίδης (Μπλέτσας)

Δεκάλεπτα: 15-17, 29-33, 57-52, 71-70

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Νικολαΐδης, Λιάπης 5 (1), Μανοΐλοβιτς 16 (2), Αλεξιάδης 2, Τζόρτζεβιτς 15, Λεγκίκας 18 (5), Παπαντωνίου 10 (3), Ξύδης 3 (1), Ιωάννου 2.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 7, Μπερκ 8 (2), Τοπάλι 5, Ρος 13 (3), Διαμαντάκος 9, Οικονομόπουλος 14 (3), Αθανασούλας 5, Μπαλός 6, Πιτούλης 3.