Mεγαρίδα-Ηρακλής 93-95: Ολική ανατροπή και μια νίκη μακριά από το F4 ο Γηραιός

O Ηρακλής έσπασε για δεύτερη φορά την έδρα της Μεγαρίδας ,καθώς την κέρδισε 95-93 στο έξτρα πεντάλεπτο. Έτσι ο Γηραιός έκανε το 3-2 στην σειρά και του απομένει μια νίκη για την πρόκρισή του στο Final Four. Έπόμενο παιχνίδι το Σάββατο (27/4,16:00) στο Ιβανώφειο.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Μεγαρίδα η οποία προηγήθηκε 15-10 , με τον Γηραιό να βγάζει αντίδραση και να γυρίζει τούμπα το ματς στο τέλος της περιόδου (17-18).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γηραιός δια χειρός Μαστρογιαννόπουλου έφτασε να προηγηθεί μέχρι και για επτά πόντους (26-33) με την ΝΕΜ να αντιδρά και να μειώνει σε 39-40 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Γερομιχαλό σε αυτό το σημείο να έχει 20 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος , ενώ το ματς ήταν ισορροπημένο καθ' ολη την διάρκεια της περιόδου τα τρίποντα του Παπαρέγκα και του Μαστρογιαννόπουλου αύξησαν την διαφορά στους 8 πόντους (53-61) με τον Μπράντφορντ να μειώνει σε 55-61 στο τέλος της περιόδου. Στο τέλος , παρόλο που ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα (80-84) , ένα φλότερ του Γερομιχαλού και ένα καλάθι του Κοκορέλη από επιθετικό ριμπάουντ , ύστερα από λάθος στην επαναφορά , είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν γρήγορα σε 84-84. Στην παράταση ο Μπράντφορντ έδωσε προβάδισμα στα Μέγαρα με 91-90 και δυο λεπτά να απομένουν. Ο Μαστρογιαννόπουλος διαμόρφωσε το 91-92 και την ίδια στιγμοί που οι γηπεδούχοι χάνανε τρίποντα με τον Τσόχλα και τον Γκάτζια , ένα καλάθι και φάουλ του Κάρι διαμόρφωσε το 91-95 που και εκεί τελειώσε το παιχνίδι , με τον Γερομιχαλό με εύστοχες βολές να διαμορφώνει το 93-95.

Ο Γηραιός έκανε ένα σπουδαίο διπλό , έκανε την ολική ανατροπή στην σειρά και απέχει πλεόν μια νίκη για την είσοδό του στο F4.

Καταπληκτική εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Γερομιχαλός με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Μπράντφορντ με 23. Για τους νικητές ο Μαστρογιαννόπουλος είχε 23 πόντους και ακολούθησε ο Κάρι με 18.

Διαιτητές: Καρπάνος-Θεονάς-Χριστινάκης (Τεφτίκης)

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-40, 55-61, 84-84, 93-95 (πρτ.)

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 23 (1), Γκάτζιας 12 (2), Ζαραϊδώνης 2, Τσόχλας 2, Κοκορέλης 12 (2), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 1, Μαντίκος 7 (1), Γερομιχαλός 34 (4).

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 14 (4), Σοκ 9 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Πράπας 4, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 18 (3), Κώττας 4, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 23 (4).