WNBA: Οι Σικάγο Σκαι στον τελικό, οι Έισις έφεραν την σειρά στα ίσα στην Ανατολή

Οι Σικάγο Σκάι νίκησαν με 79-69 τις Κονέκτικατ Σαν και έκαναν το 3-1 στην σειρά, με αποτέλεσμα να περάσουν στους τελικούς του WNBA της φετινής σεζόν, ενώ οι Λας Βέγκας Έισις επικράτησαν των Μέρκιουρι με 93-76 και έκαναν το 2-2- στην σειρά, με την πρόκριση για την Δυτική Περιφέρεια στους τελικούς  να κρίνεται στον αγώνα του Σαββάτου (9/10).

Aναλυτικά:

Σικάγο Σκάι-Κονέκτικατ Σαν: 79-69

Οι Σκαι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, με το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά και οι γηπεδούχες  ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-26). Η ομάδα από το Σικάγο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-41).

Αν και οι Σαν μείωσαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 17-11, οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-58). Οι Σικάγο Σκάι διατήρησε την διαφορά της σε διψήφια επίπεδα στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τις Κονέκτικατ Σαν με 79-69, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-1 στην σειρά των ημιτελικών και να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του WNBA της φετινής σεζόν.

Από τις Σικάγο Σκάι ξεχώρισαν οι Βάντερσλοτ και Κόπερ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Κονέκτικατ Σαν διακρίθηκαν η Τζόνγκουελ Τζόουνς (11ρ.) και η Χίντεμαν με 25 και 16 πόντους.

H πρόκριση των Σικάγο Σκάι στους τελικούς βέβαια, έχει ως αντίκτυπο ότι θα αργήσει λίγο παραπάνω, η ενσωμάτωση στην Εκατερινεμπουργκ των Βαντερσλουτ και Κουικλει. Αντίθετα η Τζόνκουελ Τζόουνς των Κονέκτικατ Σαν,  που ανήκει και αυτή στην πρωταθλήτρια Ευρώπης φεύγει για Ρωσία.

Δεκάλεπτα: 32-26, 54-41, 65-58, 79-69

Δείτε τα highlights:

Φοίνιξ Μέρκιουρι-Λας Βέγκας Είσις: 76-93

Οι Μέρκιουρι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με τις Είσις να φέρνουν το ματς στα ίσα (11-11), αλλά τις γηπεδούχες να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-24). Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και την ομάδα από το Λας Βέγκας να έχει το πάνω χέρι και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-46).

Οι Έισις πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 29-11, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-57). Αν και η ομάδα από το Φοίνιξ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, οι Έισις διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 93-76, κάνοντας το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών και η προκρίση στους τελικούς του WNBA της φετινής σεζόν θα κριθεί από το πέμπτο ματς της σειράς, το Σάββατο (9/10).

Από τς Έισις διακρίθηκαν οι Γκρέι και Πλάμ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μέρκιουρι ξεχώρισαν οι Ντίγκινς-Σμιθ και Ταουράσι με 14 πόντους έκαστος.

Υπενθυμίζουμε ότι σε περίπτωση πρόκρισης των Φοίνιξ Μέρκιουρι θα καθυστερήσει στην ομάδα της Εκατερίνμπουργκ, η ενσωμάτωση της σέντερ, Γκρίνερ.

Δεκάλεπτα: 29-24, 46-49, 57-78, 76-93