GAME OF THE WEEKEND - Η Μούρθια βύθισε την Μπιλμπάο, με αποκάλυψη Τέιλορ

Αυτή την Δευτέρα η  εβδομαδιαία στήλη του superbasket και ο "Manolo" σας μεταφέρουν στην Ιβηρική και συγκεκριμένα στη νίκη της ομάδας του Σίτο Αλόνσο απέναντι στην Μπιλμπάο.

Τρίτη ανάρτηση για τη στήλη Game of the Weekend και μετά την Ιταλία και την Ελλάδα, συνεχίζουμε τη βόλτα στη Μεσόγειο, στην Ισπανία,  για να σας παρουσιάσουμε τον αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή, για την 5 η αγωνιστική της Liga Endesa, ανάμεσα στη Murcia και την Bilbao.

Οι γηπεδούχοι, με ρεκόρ 2 – 2, ήθελαν τη νίκη, για να αποκτήσουν momentum και να μείνουν σε τροχιά 8αδας. Παρόλο που είναι νωρίς ακόμη, οι ομάδες επιδιώκουν ένα καλό ξεκίνημα, έτσι ώστε να διεκδικήσουν την είσοδο τους στο Final 8 του Κυπέλλου, καθώς οι πρώτες 8 του βαθμολογικού πίνακα, στο τέλους του Α γύρου, είναι αυτές
που εξασφαλίζουν τα εισιτήρια. Αντίπαλος της η Bilbao, η οποία παρά τις φιλοδοξίες της και φέτος έχει ξεκινήσει άσχημα, μετρώντας μόνο ήττες στο ξεκίνημα και βιώνοντας ένα déjà vu της περσινής σεζόν (σώθηκε την τελευταία αγωνιστική χάρη σε συνδυασμό αποτελεσμάτων). Για τους Βάσκους, λοιπόν, με ρεκόρ 0 – 4, το παιχνίδι ήταν must win και για ψυχολογικούς λόγους, αλλά κυρίως για να πάρουν «βαθμολογική ανάσα»…

Η ομάδα του Sito Alonso ξεκίνησε τον αγώνα με την κλασική της 5αδα, τους Isaiah Taylor και Jordan Davis στην περιφέρεια, τους forwards Sadiel Rojas, James Webb και τον Augusto Lima ως center. Από την άλλη, ο Alex Mumbru προτίμησε τον έμπειρο Γάλλο Rousselle, δίπλα στο «βαρύ πυροβολικό», Andrew Goudelock, σε μια προσπάθεια να έχει έναν κλασικό οργανωτή και να ελέγξει το ρυθμό, το Λιθουανικό δίδυμο στους forwards Masiulis και Miniotas, ενώ για τη θέση του center επέλεξε τον νεοαποκτηθέντα Angel Delgado.

murcia grgr

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν «νευρικές» με αρκετά λάθη και άστοχα σουτ, χωρίς να υπάρχει επιτυχημένη προσπάθεια για δύο λεπτά. Το «λογαριασμό» άνοιξε ο Rousselle (με το μοναδικό του καλάθι στην αναμέτρηση), ωστόσο στη συνέχεια ήταν η Murcia εκείνη που επικράτησε κατά κράτος με πρωταγωνιστές τους guards Taylor και Davis. Η άμυνα της Bilbao δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι τους, ενώ και στην επίθεση, η ομάδα του Mumbru είχε κακές επιλογές, με τον Goudelock να μετράει δύο άστοχα σουτ και ένα λάθος. Η Murcia βρήκε ρυθμό, μεγαλώνοντας τη διαφορά (13 – 5) και φθάνοντάς τη και σε διψήφιο νούμερο προς το τέλος της 1 ης περιόδου (18 – 8). Σε αυτό το χρονικό σημείο η Bilbao είχε ήδη 7 λάθη, με το 1 ο δεκάλεπτο να λήγει με 26 –14 εις βάρος της.

Η είσοδος του Rafa Luz αντί του Russelle και του Γάλλου wing, Bigote, έδωσαν την ώθηση που έψαχναν οι Βάσκοι. Ο μεν πρώτος «συμμάζεψε» την επίθεση της ομάδας του και ταυτόχρονα έπαιξε καλή άμυνα, ο δε δεύτερος έδωσε πολύτιμους πόντους με μακρινά σουτ, ανοίγοντας την άμυνα των αντιπάλων. Μάλιστα, ο Mumbru επέλεξε για αρκετή ώρα να έχει και δεύτερο χειριστή στο παρκέ, το Σουηδό Hakkanson, σε μια απόπειρα ελέγχου του ρυθμού και κυρίως αποφυγής λαθών. Σιγά, σιγά ανέβαζαν ρυθμό και οι Goudelock, Masiulis, με την Bilbao να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι. Την ίδια ώρα το 2 nd unit της Murcia δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, με τους McFadden, Bellas άστοχους και τους Radovic, Czerapowicz να σκοράρουν κυρίως.

Το momentum του παιχνιδιού είχε γείρει πλέον στην πλευρά της Bilbao, με τον Goudelock, με το 2 ο εύστοχο τρίποντό του, να μειώνει σε 37 – 33 και στη συνέχεια, με ένα από τα κλασικά teardrop floaters του, να στέλνει τις δυο ομάδες στην ανάπαυλα, με το σκορ 39 – 35 για τη Murcia. Τα μεγάλα ζητήματα για τους δύο προπονητές, ήταν
για τον μεν Alonso, να βρει και άλλες λύσεις στην επίθεση, πέραν των Taylor και Davis, ενώ για τον Mumbru η παρουσία του Angel Delgado, ο οποίος δεν είχε μπει στο «κλίμα» της αναμέτρησης, με τον Jeff Withey να είναι αρκετή ώρα στο παρκέ στο 1 ο ημίχρονο.

bilbao murcia

Στην επανάληψη, το δίδυμο Goudelock – Bigote, ήταν εκείνο που «άναψε τη σπίθα» ξανά για την Bilbao, με τον Alex Reyes να έρχεται από τον πάγκο, δίνοντας 5 γρήγορους πόντους, στα μισά της 3 ης περιόδου. Με ένα μικρό ξέσπασμα και επιμέρους σερί 0 – 7 μέσω της καλής τους άμυνας, οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 51 – 52. Η Murcia φάνηκε να «κολλάει» σε εκείνο το χρονικό σημείο, στη ζώνη 2 – 1 – 2, που εφάρμοσε ο Mumbru. Η είσοδος των Thad McFadden και Nemanja Radovic κράτησε την ομάδα του Alonso κοντά στο σκορ, με την 3 η περίοδο να λήγει με 59 – 60 υπέρ της Bilbao.

Οι δύο ομάδες έμελλε να επιφυλάσσουν το καλύτερο για το τέλος, με το 4 ο δεκάλεπτο να εξελίσσεται σε ροντέο! Η Bilbao με επιθετικούς πυλώνες τους Goudelock, Bigote και τον Luz να οργανώνει άψογα, ευτύχησε να δει και τον Delgado να επικρατεί στη μάχη της ρακέτας. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο με τους αντιπάλους να
εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Κάπου στα μισά της περιόδου είχαμε και μια ραψωδία τριπόντων, με τους Taylor, McFadden από τη μία και τους Goudelock, Bigote από την άλλη να βομβαρδίζουν τα καλάθια. Η Bilbao έμπαινε στην τελική ευθεία με ισχνό προβάδισμα 1 πόντους (80 – 81) και τον Mumbru να επιμένει ξανά στην ίδια άμυνα
ζώνης.

Το παιχνίδι φαινόταν ότι θα κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπως και έγινε. Με το σκορ 86 – 84 υπέρ της Murcia, o Bigote αστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο (με τον ίδιο και τον Goudelock να «ντύνονται» μοιραίοι στο φινάλε), αλλά ο Delgado κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί το φάουλ, με δικαίωμα για 2 βολές. Ωστόσο,
έχασε και τις δύο και στην επόμενη επίθεση, με 40” να απομένουν, ο Isaiah Taylor ευστόχησε σε ένα καθοριστικό τρίποντο, «τιμωρώντας» τη ζώνη του Mumbru και «σφραγίζοντας» τη νίκη για τη Murcia! Το τελικό σκορ (92 – 87) διαμορφώθηκε με βολές εκατέρωθεν και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους.σε 3 – 2.

Ο Sito Alonso ευτύχησε να έχει τον Isaiah Taylor σε καλή βραδιά, δίνοντας λύσεις εκτελεστικά (18 πόντοι) και δημιουργικά (6 ασίστ). Πήρε το ρίσκο να μη χρησιμοποιήσει τον Davis, σχεδόν καθόλου στο 2 ο ημίχρονο, παρά το καλό του ξεκίνημα και δικαιώθηκε για την επιμονή του στους McFadden και Radovic. Η Murcia δείχνει φέτος ότι
έχει ένα πιο «γεμάτο» σύνολο, σε σχέση με πέρυσι και κατόρθωσε να πάρει τη νίκη, με τους Webb, Rojas, Lima εκτός κλίματος αγώνα. Φαίνεται ότι κάτι της λείπει στη front line, ένας αθλητικός center με above the rim παιχνίδι, ωστόσο είναι ανταγωνιστική και αναμένεται να διεκδικήσει το στόχο της 8άδας.

Από την άλλη, ο Mumbru και φέτος ξεκινάει με την … πλάτη στον τοίχο και ίσως οι κόκκοι της κλεψύδρας για την παραμονή του στον πάγκο, να λιγοστεύουν επικίνδυνα. Ο Rousselle έχει μεγαλώσει και πλέον δεν απειλεί επιθετικά, ενώ και αμυντικά χθες είχε το χειρότερο δείκτη +/– από όλους τους παίκτες (– 13). Ο επίσης έμπειρος
Luz ήταν εκείνος που άλλαξε τη ροή του αγώνα για την ομάδα του, τόσο στην επίθεση (6 πόντοι και 4 ασίστ), όσο και στην άμυνα (δείκτης + 10), ενώ οι Goudelock και Bigote, είναι ικανοί για το καλύτερο και το χειρότερο… Γενικά, η ομάδα και φέτος φαίνεται να μην έχει «ταυτότητα» και να στηρίζεται σε εκλάμψεις. Και παρόλο που αυτό
στάθηκε αρκετό πέρυσι για να σωθεί (βέβαια έβαλε το «χέρι» του και ο Barrea της Estudiantes), δεν ξέρω αν το ίδιο μπορεί να γίνει και φέτος. Η Bilbao ξεκάθαρα χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ, με ρεκόρ 0 – 5 (η μόνη δίχως νίκη), στον πάτο της βαθμολογίας και δύσκολα παιχνίδια να ακολουθούν. Πιθανόν, η επόμενη αναμέτρηση, με τη Fuenlabrada (ρεκόρ 1 – 4) εντός έδρας, να είναι η τελευταία ευκαιρία για τον Mumbru…

MAN OF THE MATCH: Isaiah Taylor

Ο 27χρονος Αμερικάνος guard ήταν η αποκάλυψη του χθεσινού αγώνα, συνεχίζοντας τις θετικές εμφανίσεις του! Στη 2 η του χρονιά στην Ευρώπη, μετά το περσινό του πέρασμα από τη Rishon, φαίνεται ότι είναι ένας παίκτης, ο οποίος μπορεί να απασχολήσει μεγαλύτερους συλλόγους. Με ύψος 1.91 μ. και πλούσια φυσικά / αθλητικά
προσόντα, είναι ένας guard, που συνδυάζει σκορ (είτε με drive, είτε με μακρινό σουτ) και δημιουργία, χωρίς να παραμελεί και τα αμυντικά του καθήκοντα. Και χθες έδειξε ένα δείγμα των δυνατοτήτων του, με 18 πόντους (3/5 βολές, 3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 19 στο σύστημα αξιολόγησης και πετυχαίνοντας το