Απ. Πατρών-Κολοσσός Ρόδου 69-87: Με κομβικό τον Περάντες και double double του Μπράικοβιτς

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εκτός έδρας τον Απ. Πατρών με 87-69 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-2, ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 1-3.

O Κολοσσός Ρόδου είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-16). Ο Απ. Πατρών ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 26-12, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39). Οι θαλασσί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-8, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-50). O Τι Τζέι Σταρκς του Απ. Πατρών αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός Ρόδου διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Απ. Πατρών με 87-69.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Περάντες και Μπραίκοβιτς (13 ριμπάουντ) με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιόργενσεν είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και μία ασίστ. Από τον Απ. Πατρών ξεχώρισε ο Σταρκς με 13 πόντους, με τους Φιλιππάκο, Κολοβερό και Πόλει να βάζουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87