Κολοσσός – Άρης 78-88: «Αυτοκράτορας» στην Ρόδο, χάλασε το ντεμπούτο του Γκάουτλοκ

Άρης βγαλμένος από τα παλιά, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να περνάει σαν… άνεμος από την Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 88-78, ανεβαίνοντας στο 4-1 με την τέταρτη συνεχ΄όμενη νίκη του, μετά και το πέρας της 5ης αγωνιστικής.  Στο 2-3 έπεσαν οι γηπεδούχοι, που είδαν τον Γκάουτλοκ να έχει 22 πόντους στο ντεμπούτο του.

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Ρόδου. Με όπλο το επιθετικό της παιχνίδι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 20-13, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-18 και συνέχισε ακόμα πιο δυνατά στην συνέχεια. Συνεχόμενα καλάθια του Μπάνκστον έφεραν τον Άρη στο +10 (21-31), με τον Μποχωρίδη να την στέλνει στο +16 (28-44) και τον Άρη να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 50-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η αντίδραση από πλευράς Κολοσσού, με του Ροδίτες να αρχίζουν να… ροκανίζουν την εις βάρος τους διαφορά, μετατρέποντας το 38-53 σε 58-63. Ο Περάντες μείωσε σε 60-64 στο 31’, όμως τα τελευταία λεπτά είχαν και πάλι… κιτρινόμαυρο χρώμα, με τον Άρη, χάρη σε ένα επιμέρους 13-22, να ξεφεύγει με 86-73, φτάνοντας, τελικά, στην νίκη με 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-50, 58-64, 78-88

Οn fire: 21 πόντους σημείωσε ο Μπάνκστον, τους 20 στο απολαυστικό του πρώτο μέρος.

Ξεχώρισαν: 19 πόντους είχε ο Γκάλινατ, ενώ για τον Κολοσσό, ο Γκάουτλοκ είχε 22 πόντους στο ντεμπούτο του.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 για τον Άρη (28-47) στο 18’

Διαιτητες:  Θεωνάς, Μαρινάκης, Κατραχούρας