Κολοσσός – Καρδίτσα 73-67: Μπράικοβιτς και Περάντες έκριναν το θρίλερ της Ρόδου

Ένα 14-4 στα μισά της τελευταίας περιόδου, που μετέτρεψε το 57-60 σε 71-64, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην… μάχη της Ρόδου, με τον Κολοσσό να φτάνει στην νίκη με 73-66, που την φέρνει στο 3-4, με την Καρδίτσα να παραμένει χωρίς θετικό αποτέλεσμα, μετά από επτά αγωνιστικές. Σπουδαίο παιχνίδι από τον Μπράικοβιτς, ο Περάντες με συνεχόμενους πόντους στο φινάλε… κλείδωσε την νίκη των γηπεδούχων.

Μάχη είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Ρόδου. Η Καρδίτσα… έπιασε στον ύπνο τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκε με 19-6 στο 6΄! Κάπου εκεί, όμως, ο Κολοσσός αποφάσισε να… μπει και αυτός στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα εντυπωσιακό 13-0 στα τελευταία 3’31’’, με πρωταγωνιστές τους Μπράικοβιτς και Μπίλη, ισοφαρίζοντας σε 19-19. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Καρδίτσα να τρέχει ένα γρήγορο 5-0 για το 19-24. Κλάσεν, Σμιθ και ΜακΚάλουμ, με ένα νέο 5-0, έγραψαν το 33-38, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μπροστά με +1 (37-38).

Μάχη πόντο – πόντο είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Μπράικοβιτς έγραψε το 45-40, όμως η Καρδίτσα απάντησε με ένα 6-0 για το 45-46. Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Καμαριανού, έφερε το σκορ στο 52-49, όμως η μαχητική Καρδίτσα απάντησε με το… ίδιο νόμισμα, με τον Καμπερίδη να ισοφαρίζει σε 52-52, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο. Η τέταρτη περίοδος δεν θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί από τις τρεις προηγούμενες, με το… θρίλερ να κρατάει γερά. Τέσσερις πόντοι των Κολοβέρου και Μπράικοβιτς έδωσαν το προβάδισμα στον Κολοσσό με 61-60, ενώ το τρίποντο του Μπίλη ανέβασε το σκορ στο 64-60. Νέο τρίποντο του Περάντες για το 69-64, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους Ροδίτες, με τον ίδιο, με δίποντο για το 71-64 να… καθαρίζει το ματς για την ομάδα του, με τον Κολοσσό να φτάνει, έστω και… αγκομαχώντας, στην νίκη με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-66

Οn fire: Σπουδαίο παιχνίδι από τον Μπράικοβιτς με 18 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ξεχώρισαν: 12 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ είχε ο Περάντες, ενώ για τον Κολοσσό, Γουάιτ και Σμιθ είχαν 20 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για την Καρδίτσα (6-19) στο 6’

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Ζακεστίδης