Προμηθέας Π. - Απόλλων Π. 106-68 :Ο... εμφύλιος της Πάτρας εξελίχθηκε σε περίπατο

Αφεντικό της Πάτρας αναδείχθηκε ο Προμηθέας αφού κέρδισε με  άνεση τον Απόλλωνα με σκορ 106-68. Οι γηπεδούχοι φτάσανε έτσι στο 5-2 της βαθμολογίας , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η έκτη τους ήττα.

Με τρομερό κέφι επιθετικά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στο κλειστό του Τόφαλος. Στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας βρέθηκε να προηγείται με 6 πόντους διαφορά (13-7) , η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν γρήγορη και μείωσε την διαφορά με τον Μπράουν και τον Μουράτο κυρίως. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει της άλλης και το σκορ διαμορφώθηκε 28-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Προμηθέας συνέχισε " να τα βάζει όλα" με τον Χέιλ και τον Ρείνολντς να έχουν πάρει φωτιά. Οι γηπεδούχοι όμως βελτίωσαν το αμυντικό τους κομμάτι , με αποτέλεσμα το επιμέρους 33 - 17 να αυξήσει το χάντικαπ στους 16 πόντους (61-44).

Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι αν και έριξαν τις "στροφές" τους στην επίθεση , βελτίωσαν και άλλο την άμυνα τους. Οι διαφορές ξεπέρασαν ακόμα και τους40 πόντους με τον Απόλλωνα να μην έχει τα χρονικά και τα ψυχικά αποθέματα να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά αφού όλα είχαν κριθεί , οι δυο προπονητές ξεκούρασαν τους βασικούς παίκτες, έδωσαν χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους και διαμορφώθηκε το τελικό 106 -68.

Τα δεκάλεπτα:28-27, 61-44, 82-55

On fire: Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χέιλ με 25 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Ρέινολντς με 14 και ο Κάουαν με 13 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους 20 πόντους είχε ο Γουάσινγκτον και ο Μπράουν που έκανε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +41 του Προμηθέα (101-60)

Οι διατητές: Τσιμπούρης, Ξενικάκης, Καλογερόπουλος