Άρης - Προμηθέας 73-77 : Σπουδαίο διπλό για τους Πατρινούς με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Ετσενίκε

Συνέχισε το νικηφόρο σερί ο Προμηθέας που κέρδισε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με σκορ 77-73 . Οι Πατρινοί φτάσανε τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα , ενώ οι κίτρινοι έχουν ρεκόρ 4-4.

Δυο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Προμηθέα. Η ομάδα του Καστρίτη είχε από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη με το δεκάλεπτο να τελειώνει υπέρ των Αρειανών με σε σκορ 22-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν σαν μην μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Η ομάδα της Πάτρας έκανε ότι ήθελε. Ο Κάουαν με τον Ετσενίκε και τον Χέιλ είχαν πάρει φωτιά μπροστά , σε συνδυασμό με την καλή αμυντική λειτουγία των Πατρινών (είχε δεχθεί μόνο 6 πόντους σε 10 λεπτά) , το -3 της πρώτης περιόδου έγινε +11 στο ημίχρονο (39-28).

Στο δεύτερο μέρος , ο Προμηθέας μπήκε με τον ίδιο ζήλο όπως έκλεισε το πρώτο. Ο Ετσενίκε έκανε ότι ήθελε στο αντίπαλο ζωγραφιστό με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να αυξήσει το χάντικαπ του στους 18 πόντους (63-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο , οι Πατρινοί αν και φτάσανε στο +20 (45-65) , ο Άρης έκανε το καλύτερο επιθετικό του δεκάλεπτο (σημείωσε 28 π.) και έριξε την διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους (73-77)  χωρίς όμως τελικά να καταφέρει να διεκδικήσει την νίκη και το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα:22-19,28-39, 45-63,73-77

On fire : Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάουαν με 21 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς Άρη ο Μποχωρίδης είχε 16 πόντους και ο Τολιόπουλος 13 , ενώ από τους φιλοξενούμενους double double έκανε ο Ετσενίκε με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 του Προμηθέα στις αρχές της 4η περιόδου (45-65)

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τηγάνης, Κατραχούρας