Μαρούσι – Άρης 84-89: Έπαιξαν με την φωτιά αλλά δεν κάηκαν οι «κιτρινόμαυροι»

Ο καταιγιστικός για 30’ Άρης, είδε το Μαρούσι να επιστρέφει από το 51-72 του 29’ σε 78-81 στο 38’, όμως στο φινάλε οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν την ψυχραιμία τους, άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και έφτασαν στην νίκη με 89-84, που τους φέρνει στο 5-4. Στο 3-6 έπεσαν οι γηπεδούχοι.

Καταιγιστικός ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του, με τους «κιτρινόμαυρους» να ξεκινούν… γκαζωμένοι (3-12 στο 3’ και 7-18 στο 6’). Τολιόπουλος και  Καρ, με ένα 5-0, έφεραν τον Άρη στο +15 (12-27), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 15-27, μετά από τρίποντο του Τζούστον. Μάλιστα, το σερί του Αμαρουσίου έφτασε στο 9-0, καθώς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 6-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο… ροκανίζοντας την διαφορά στους έξι πόντους (21-27). Κατσίβελης και Χάρελ, με ένα γρήγορο 4-0, έφεραν και πάλι τον Άρη στο +10 (21-31), προβάδισμα που οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (34-44).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την διαφορά να πηγαίνει με το…. καλημέρα στο +15 (34-49). Το Μαρούσι, με ένα επιμέρους 10-4… έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (44-53), όμως ο Άρης δεν έχασε σε καμία στιγμή τα ηνία του ματς και με τους Γκάλινατ, Χάρελ και Ντε Σόουζα, ξέφυγε και πάλι με 16 πόντους (46-62), να φτάνει στο +21 με τον Μπλούμπεργκς (51-72) και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 19 πόντων (53-72). Ένα 7-0 από πλευράς γηπεδούχων, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, μείωσε την διαφορά στους 12 (60-72), ο Χιλ με τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 64-74, ενώ ο Μπρίσκο έφερε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (66-75). Καρ και Γκάλινατ έφεραν και πάλι τον Άρη στο +12 (66-78), όμως το Μαρούσι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με ένα επιμέρους 12-3, πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ (78-81 στα 90’’). Ο Κατσίβελης με 2/2 βολές έδωσε… ανάσα στον Άρη (78-83), ενώ ο Καρ, με λέι απ για το 79-85 στα 23’’… τελείωσε το ματς, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στην νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89

Οn fire: Καθοριστικός ο Γκάλινατ με 21 πόντους

Ξεχώρισαν: 12 πόντους σημείωσε ο Καρ και ο Μπλούμπεργκς για τον Άρη που είχε έξι διψήφιους παίκτες, ενώ για το Μαρούσι, 23 πόντους είχε ο Ραντούλιτσα, ενώ double – double έκανε ο Τζούστον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μπρίσκο με 17 πόντους και 10 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για τον Άρη (51-72) στο 29’.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Σκάλτσης