Κολοσσός - Προμηθέας 114-109: Έπαιξαν με την φωτιά αλλά δεν κάηκαν οι Ροδίτες στο ματς της χρονιάς

Ο Κολοσσός σπατάλησε διαφορά 21 πόντων, βρέθηκε μια ανάσα από την ήττα κόντρα στον λυσσασμένο Προμηθέα,αλλά τελικά επικράτησε των Πατρινών με 114-109 σε φεστιβάλ επιθετικού παιχνιδιού.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ,με τον Κολοσσό να παίρνει διαφορά 8 πόντων προς το τέλος του δεκαλέπτου (33-25).Όμοια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να συντηρούν διάφορες μεταξύ 8-10 πόντων. Ο Προμηθέας μείωσε σε 50-45 με καλάθι του Στίβενς,αλλά το ημίχρονο έληξε με διψήφια διαφορά κατά του με καλάθι του Γκάουντλοκ (59-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός ανέβασε ρυθμούς και με σερί 11-0 έστειλε τη διαφορά στο +21 (70-49). Ο Προμηθέας απάντησε με δικό του επιμέρους σκορ 11-4 για το 74-60 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 82-67 υπέρ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 9 πόντους με καλάθι του Κόφι (82-73),ο Κολοσσός προηγήθηκε με 14 3'40'' πριν το τέλος (94-80),όμως οι Πατρινοί με ένα γρήγορο 10-0 έφτασαν την διαφορά στους 4 (94-90). Ο Κάουαν έφερε το παιχνίδι στο καλάθι με τρίποντο(97-95),ο Πόλει έβαλε 1/2 βολές,ο Κάουαν αντιστοίχως έβαλε 1/2 αλλά ο Χρυσικόπουλος πήρε το ριμπάουντ,έδωσε την μπάλα ξανά στον αρχηγό του Προμηθέα ο οποιος με έμμεσο τετράποντο έδωσε αέρα 2 πόντων στην ομάδα του (98-100). Ο Γκάουντλογκ αστόχησε σε τρίποντο νίκης,όμως ο Περάντες σαν από "μηχανής Θεός" έσωσε τον Κολοσσό με buzzer beater follow mid range σουτ για το 100-100.

Στην παράταση ο Κολοσσός ήταν πιο ψύχραιμος και με καλύτερες αποφάσεις και επικρατήσε με 114-109 με τις τρεις εύστοχες βολές του Γκάουντλοκ να γράφουν τον επίλογο του αγώνα.

On fire: Ο Άντονι Κάουαν έκανε ο,τι μπορούσε Γιάννα δώσει την νίκη στην ομάδα του με 30 πόντους,8 ριμπάουντ και 10 ασίστ αγγίζοντας το triple double

Ξεχώρισαν:Ο Περάντες με 27 πόντους,8 ασίστ και το buzzer beater που έστειλε το ματς στην παράταση αλλά και ο Μπραίκοβιτς με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν οι πολυτιμότεροι για τους Ροδίτες.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 (70-49) στα 32'.

Τα δεκάλεπτα: 33-25,59-49,82-67,100-100,112-109