Άρης - Απόλλων Π. 76-63: Επιστροφή στις νίκες με άνετη επικράτηση για τους κίτρινους

Επιστροφή  στις νίκες για τους Θεσσαλονικείς , οι οποίοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιο΄υ και υπέταξαν τον Απόλλωνα με σκορ 76-63. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την νίκη βρίσκονται στο 7-6 της βαθμολογίας , ενώ οι Πατρινοί στο 2-11.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι Θεσσαλονικείς οι οποίοι με τις προσωπικές ενέργειες του  Γκάλινατ οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στην πρώτη περίοδο 17-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Απόλλων βελτίωσε αισθητά την εικόνα του , παρουσίασε ανταγωνιστικο πρόσωπο κάνοντας ένα επιμέρους 2-11 κυρίως με τον Βον , ισοφάρισε το παιχνίδι 27-27 , με το ημίχρονο να κλείνει με ένα τρομερό buzzer τρίποντο του Σταρκς από τα 8 μέτρα για να διαμορφώσει το 35-31 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ,ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την καλή του αμυντική λειτουργία και με καλάθι του Τολιόπουλου στο 25' έστειλε το ματς πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά , με τοςυ φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς πόντο για έξι αγωνιστικά λεπτά , το σκορ της περιόδου έληξε 56-41. Στο τέλος , ο Άρης συνεχίζοντας την καλή του απόδοση στην άμυνα , δεν απειλήθηκε καθόλου , με τους γηπεδούχους να φτάνουν μέχρι και στο +20 (66-46) με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να αποτελούν διαδικαστικού χαρακτήρα και τους Θεσσαλονικείς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 76-63.

Τα δεκάλεπτα:17-14,35-31,56-41,76-63

On fire : Ο Τολιόπουλος με 17 πόντους

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων ο Γκάλινατ είχε 15 πόντους , ενώ από πλευράς φιλοξενουμένων ο Μπράουν είχε 20 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 του Άρη (69-48)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας