Άρης-Κολοσσός Ρόδου 98-91 : Έπιασαν 4αδα οι "κιτρινόμαυροι"

Ό Άρης έχοντας πολύ καλή αναλογία ασσίστ-λαθών (15-4) νίκησαν με 98-91 τον Κολοσσό Ρόδου στο Αλεξάνδρειο πίανοντας στην τέταρτη θέση τον Προμηθέα. Οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται έτσι στο 9-7 ενώ οι νησιώτες στο 6-10.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στον αγώνα ο Άρης ο οποίος προηγούταν με σκορ 15-4 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Μπάνκστον και τον Χάρελ να κυριαρχούν μέσα στην ρακέτα, οι νησιώτες αντέδρασαν και με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Γκούντελουκ και του Πετρόπουλου να μειώνουν σε 19-13 με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της περιόδου (23-18). Στην δεύτερη περίοδο τα καλάθια είχαν πάρει φωτιά γεγονός που το μαρτυρά το 30-30 επιμέρους σκορ. Ο Άρης βρέθηκε με τα τρίποντα του Μπλούμπεργκ και του Γκάλινατ να προηγείται για δέκα πόντους (42-32) , στην συνέχεια δράση ανέλαβε ο Σταρκ και ο Μπάνκστον που διαμόρφωσαν το 51-40. Οι έξι συνεχόμενοι πόντου του Γκούντελουκ είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει η ομάδα του στους πέντε (51-46).

Στο δεύτερο μέρος , ο Κολοσσός δια χειρός Μπραίκοβιτς και Πετρόπουλος έφτασαν να μειώσουν στο καλάθι (61-59) με τον Μπλούμπεργκ και τον Σανόγκο από πλευράς γηπεδούχων να αυξάνουν την διαφορά στους εννιά πόντους (68-59), με τους νησιώτες να μην τα παρατούν και με ένα επιθετικό ξέσπασμα 10-3 να ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-69). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα τρίποντα των φιλοξενούμενων από τους Περάντες , Μπίλης και Καμαριανού κράτησαν τους νησιώτες στο να βρίσκονται πίσω με την ελάχιστη τιμή διαφοράς (79-78). Ο Άρης έδειξε σοβαρότητα στις τελευταίες αποφάσεις και ψυχραιμία και ο Μπάνκστον έχοντας το απόλυτο στις τελευταίες έξι βολές χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 98-91.

Τα δεκάλεπτα:23-18,53-48,71-69,98-91

On fire: Ο Μπλούμπεργκ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Μπάνκστον είχε 19 πόντους ,ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Γκούντελουκ ε΄ιχε 21 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 του Άρη (46-35,18:00)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Θεονάς, Κωνσταντινίδου