Μαρούσι – Απόλλων Π. 99-73: Η τριάδα Κόζι – Ραντούλιτσα – Νικολαΐδης… έπνιξε τους Πατρινούς, στην μάχη της παραμονής

Χάρη σε ένα εντυπωσιακό 30-12 στην τελευταία περίοδο και με τους Κόζι, Ραντούλιτσα και Νικολαΐδη να κάνουν την διαφορά, το Μαρούσι διέλυσε τον Απόλλωνα Πάτρας με 99-73, κάνοντας τεράστιο βήμα για την παραμονή του στην Basket League.

Με πρωταγωνιστή τον Ραντούλιτσα, το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-4 και 18-9, όμως ο Απόλλων πρόλαβε να… μαζέψει την διαφορά,  χάρη σε ένα επιμέρους 3-10 για το 21-19, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 25-21, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Στασινού. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με… φόρα και το δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Κόουλμαν, Μπράουν και Σαλούστρο, προηγήθηκαν με 30-27. Μάλιστα, ένα 7-0 των φιλοξενούμενων, για το 31-37, τους έφερε μπροστά με +6. Ο Απόλλων κράτησε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το 18΄, όταν και ο Πέρκινς με λέι απ πέτυχε το 38-41, όμως το Μαρούσι κρατούσε τα… καλύτερα για το φινάλε του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το α’ μέρος με ένα επιμέρους 8-2, που τους έφερε μπροστά με 46-43.

Όπως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο, το Μαρούσι μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και με τους Κόζι και Γιαννόπουλο, ξέφυγε με 56-47, ενώ το τρίποντο του Νικολαΐδη για το 59-47, έφερε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους με διψήφιο προβάδισμα. Ακόμα ένα τρίποντο του άσου των γηπεδούχων… εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (64-49), με τον Απόλλωνα, όμως, να αντιδρά, με τρίποντα των Κόουλμαν και Πέρκινς, να ρίχνει εκ νέου την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (64-55) και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 69-61. Το τρίποντο του Κόζι για το 73-63, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε και πάλι το Μαρούσι στο +10, με τον Στασινό, με νέο τρίποντο, να πετυχαίνει το 76-65. Ο Κόζι συνέχισε να… πυροβολεί το καλάθι του Απόλλωνα, για το 83-67 στο 35’,  με το φινάλε να ανήκει στον Ραντούλιτσα, που, αρχικά δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία σε κτύπημα που δέχτηκε στο κεφάλι, στην συνέχεια με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το 89-68 δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή για τον τρόπο που πανηγύρισε, με τον Σέρβο να αποχωρεί προς τα αποδυτήρια… χαιρετώντας! Ακολούθησε ένα αντιαθλητικό στον Κόουλμαν και… κοκορομαχία του με τον Τζούστον, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το Μαρούσι να φτάνει στον θρίαμβο με 99-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73

Οn fire: Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα τα έκανε όλα. Σημείωσε 17 πόντους, κατέβασε 12 ριμπάουντ, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και αποχώρησε… χαιρετώντας τους διαιτητές!

Ξεχώρισαν: «Καυτοί» Νικολαΐδης και Κόζι, με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Απόλλωνα, που… κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο, ο Κόουλμαν είχε 22 πόντους και ο Μπράουν 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +28 για το Μαρούσι (99-71) στο 39’

Διαιτητές:  Τσιμπούρης, Θεωνάς, Κατραχούρας