Κολοσσός – Περιστέρι 86-88: Μυθικός Ράγκλαντ έστειλε σε.. νεκρό χρόνο τους «Πρίγκιπες» στον Ολυμπιακό

Το Περιστέρι πέρασε και από την Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 88-86, έκανε το 2-0 στην σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League, εκεί που το περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός. Απίστευτη εμφάνιση από τον Τζο Ράγκλαντ με 36 πόντους και 13/13 δίποντα, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης 0,1 πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Ρόδου έπιασε στον… ύπνο το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη στο α’ μέρος, με τον Κολοσσό να προηγείται με 17-12 και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-16, μετά από τρίποντο του Περάντες. Ακόμα ένα τρίποντο του Πόλεϊ, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφερε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +10 (26-16). Χουγκάζ και Ράγκλαντ… ροκάνισαν στα μισά την διαφορά (39-34), όμως ο Κολοσσός απάντησε με ένα 10-0 που… εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (49-34), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Ροδίτες μπροστά με 52-40.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα επιμέρους 2-14 για το 54-54. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ράγκλαντ έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 59-56, με το Περιστέρι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (66-69).  Ο Γκάουντλοκ με 2/2 βολές, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε το ματς στον πόντο (68-69), όμως Ράγκλαντ και Κασελάκης απάντησαν με ένα 0-7 για το 68-76. Γκάουτλοκ και Περάντες μείωσαν και πάλι σε απόσταση ενός σουτ (73-76), όμως ένα νέο 5-0 δια χειρός Ράγκλαντ και Ρένφρο, έφερε και πάλι την διαφορά στο +8 για το Περιστέρι (73-81). Ο Χατζηνικόλας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με έξι προσωπικούς του πόντους, μείωσε σε 79-83, όμως το τρίποντο του Ντάγκουμπιτς για το 79-86 έδειχνε να βάζει… τέλος στις ελπίδες της ομάδας της Ρόδου για ανατροπή. Ο Κολοσσός  αποδείχθηκε… επτάψυχος και με ηγέτη τον καταπληκτικό Γκάουντλοκ, έτρεξε ένα 7-0 για το 86-86 στα 11’’, όμως τον τελευταίο λόγο στο ματς τον είχε ο Ράγκλαντ, που πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης του Περιστερίου και με καλάθι στα 0,1 πριν το φινάλε, έγραψε το 86-88, χαρίζοντας την νίκη στο Περιστέρι και παράλληλα στην πρόκριση με 2-0 στα ημιτελικά, , εκεί που θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 52-40, 66-69, 86-88

Οn fire: Βγαλμένη από τα… παραμύθια η εμφάνιση του Ράγκλαντ με 36 πόντους και 13/13 δίποντα, αλλά και 38 PiR!

Ξεχώρισαν: Ρένφρο με 14 πόντους και Λαβ με 12, ξεχώρισαν από το Περιστέρι, ενώ για τον Κολοσσό, πήγε… στράφι η εντυπωσιακή εμφάνιση του Γκάουντλοκ με 30 πόντους, αλλά και του Χατζηνικόλα με 18.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Κολοσσό (52-36) στο 19΄

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τηγάνης, Σκανδαλάκης