Άρης - Προμηθέας Π. 89-85: Οι Πατρινοί άγγιξαν την ανατροπή της χρονιάς,αλλά οι κίτρινοι άντεξαν στην παράταση

Ο Άρης επικράτησε με 86-82 του Προμηθέα στην παράταση και έστειλε την σειρά σε τρίτο ματς στην Πάτρα. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26 πόντους στην τρίτη περίοδο,ισοφάρισαν με απίστευτο τρίποντο του Χέιλ από τα δέκα μέτρα.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Άρη τελικά να παίρνει στο φινάλε διαφορά 5 πόντων με τρίποντο του Χάρελ (21-15). Στην δεύτερη περίοδο,το τρίποντο του Τολιόπουλου ανέβασε την διαφορά στους 7 (28-21) αλλά ο Κάουαν μείωσε αργότερα στο καλάθι (30-28). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-33 χάρη σε τρίποντο του Ρόνι Χάρελ.

Στο δεύτερο μισό,ο Άρης έτρεξε σερί 13-0 και εκτόξευσε την διαφορά στους 19 (54-35),ενώ η μέγιστη τιμή της ήταν οι 26 πόντοι με καλάθι του Σανόγκο (68-42). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 68-45 με καλάθι του Πάπας. Εκεί, το 10-0 του Προμηθέα έριξε την διαφορά στους 10 (70-60). Ο Σταρκ με 2/2 βολές σταμάτησε το σερί των Πατρινών (72-62),αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ακόμα ένα 8-0 σερί για το 72-68 μπαίνοντας γερά στην διεκδίκηση της νίκης. Το τρίποντο από τον Σταρκ έδωσε ανάσα στον Άρη για το 75-68 αλλά το καλάθι και φάουλ του Χάμιλτον έφερε την διαφορά στο καλάθι (75-73). Ο Χάντερ αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε το προβάδισμα στον Προμηθέα αλλά ο Τολιόπουλος έχασε την κρίσιμη δεύτερη βολή και ο Χάντερ με απίστευτο τρίποντο από τα 10 μέτρα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ντε Σόουζα με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 82-78,με τον Κάουαν να δίνει προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο στον Προμηθέα με 83-82. Ο Αντώνης Καραγιαννίδης ισοφάρισε αργότερα για τους Πατρινούς σε 85-85 αλλά ο Άρης κέρδισε βολή και έξτρα κατοχή καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ πριν η μπάλα μπει στο παρκέ. Η μια αυτή βολή και άλλες τρεις από τον Τολιόπουλο έγραψαν το τελικό 89-85,με την σειρά να οδηγείται σε τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα.

On fire: Ο Σίλβιο Ντε Σόουζα ήταν υπερηχητικός σε όλα τα επίπεδα για τον Άρη με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές ο Χάρελ είχε 16 πόντους και ο Τολιόπουλος 13. Για τους Πατρινούς,ο Χέιλ είχε 18 και ο Χάμιλτον 16 με 8 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +26 του Άρη στα μέσα την τρίτης περιόδου (68-42)

Διαιτητές:Παπαπέτρου, Θεονάς, Μηλαπίδης

Τα δεκάλεπτα:21-15,41-33,68-45,76-76,89-85