Άρης-ΑΕΚ 68-73: Με κίνηση Ματ επέστρεψε στις νίκες

Η ΑΕΚ "απέδρασε" από το Αλεξάνδρειο, επικρατώντας του Άρη με 73-68 , με αποτέλεσμα να ανέβει στο 13-4 και την τρίτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-11 και την δέκατη θέση.

Παρότι ο Άρης είχε προβάδισμα με εφτά πόντους στο 5' (11-4), η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 14-4, κατάφερε να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να έχουν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Αν και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 15 πόντους (51-36, 27'), ο Άρης μείωσε με ένα δικό του επί μέρους σκορ 13-6, με την Ένωση να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-49). Παρά το γεγονός ότι ο Άρης μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 39' (72-68), η ΑΕΚ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73

On Fire: Ο Μάριο Τσάλμερς με 16 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 28:13 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 15 πόντοι για την ΑΕΚ στο 27' (51-36)

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Τσάλμερς και Μιλόσεβιτς με 16 και εννιά πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Λοτζέσκι και Μέισον με 16 και 11 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 26% του Άρη στα τρίποντα, με την ΑΕΚ να έχει 40%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσώνος, Λόρτος