Προμηθέας - Ιωνικός 82-72: Επέστρεψαν φουριόζοι οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας επέστρεψε στη δράση ύστερα από μεγάλο διάστημα (λόγω κρουσμάτων κορονοϊού) και πήρε τη νίκη με 82-72 επί του Ιωνικού. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 10-5, ενώ οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 7-12.

Ο Προμηθέας είχε το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς επέβαλε τον ρυθμό του και πήρε προβάδισμα επτά πόντων (27-20, 10'). Ο Ιωνικός από τη μεριά του προσπαθούσε να βρει λύσεις με τους Χόλοουγελ, Μαυροκεφαλίδη και Πρίτζετ, και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πλησίασε στους 3 πόντους (29-26, 13'). Στη συνέχεια, οι Πατρινοί ανέβασαν ελαφρώς την αποδοσή τους και κατάφεραν να ξεφύγουν μέχρι και με 9 πόντους (40-31, 18'), πριν οι φιλοξενούμενοι βρεθούν ξανά κοντά στο τέλος του ημιχρόνου (42-37, 20'). Οι δύο ομάδες κινήθηκαν στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο μέρος του ματς, με τους παίκτες του Γιατρά να βρίσκονται σε θέση οδηγού καθ' όλη τη διάρκεια (62-56, 30'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι πάτησαν το... γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 πόντους (76-60, 35 '). Ο Ιωνικός πέρασε στην αντεπίθεση με ένα σερί 10-0 (76-70, 37'), όμως οι Πατρινοί υπερασπίστηκαν το πλεονέκτημά τους και έφτασαν στη νίκη με 82-72.

Aπό τους νικητές ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 22 πόντους (οι 16 εξ΄ αυτών στο πρώτο μισό), ενώ ο Τζέριαν Γκραντ σημείωσε 17 πόντους.

Από το σύνολο του Αγγέλου ο Χόλοουγελ σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Πρίτζετ σημείωσε 15 πόντους. Θετική εμφάνιση και από τον Τολιόπουλο, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72

On Fire: O Δημήτρης Αγραβάνης με 22 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το + 16 του Προμηθέα (76-60, 35').

Ξεχώρισαν: Από τους Πατρινούς, ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο δεύτερος σκόρερ με 17 πόντους. Από τον Ιωνικό, ο Χόλοουγελ σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ οι Πρίτζετ και Τολιόπουλος σημείωσαν από 15 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σώμος, Πουρσανίδης Κ., Αναστόπουλος Α.