Προμηθέας-Άρης 90-69: Άνετη νίκη με οδηγό τον Γκραντ

Ο Προμηθέας φόρτσαρε στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Άρη με 90-69, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 11-5 και την έκτη θέση, ενώ οι κιτρινόμαυροι στο 6-13 και την όγδοη θέση.

Παρότι ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατά κύριο λόγο είχε το προβάδισμα, ο Προμηθέας έδειξε να βρίσκει λύσεις δίνοντας απαντήσεις, αλλά οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-19). Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφεραν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι με ένα επί μέρους σκορ 30-14 και κατάφερε να προηγηθούν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-40).

Οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 11-2, έφεραν το ματς στα ίσα (51-51, 25'), με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται την κατάσταση και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-60). Οι Πατρινοί με ένα επί μέρους σκορ 25-9 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν τον Άρη εντός έδρας με 90-69

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 55-60, 90-69

On Fire: Ο Ντραγκίσεβιτς με 18 πόντους και οχτώ ριμπάουντ σε 28 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 21 πόντοι για τους Πατρινούς στο 40' λεπτό (90-69)

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Γκραντ και Αγκμπελέσε με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Ντραγκίσεβιτς και ΝτεΚόζει με 18 και 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 24 λάθη του Άρη, με τον Προμηθέα να έχει 12 λάθη.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Ζάχαρης, Κοντίλης