Καμπερίδης: «Όταν κάνεις εννιά λάθη μοιραία τα εκμεταλλεύεται μια ομάδα όπως είναι ο Προμηθέας»

Ο προπονητής του Άρη, Σάββας Καμπερίδης μίλησε μετά την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από τον Προμηθέα με 90-69, υπογραμμίζοντας ότι οι κιτρινόμαυροι είχαν καλή παρουσία σε τρία δεκάλεπτα, αλλά λόγω των εννιά λαθών, που τα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, πήραν και την νίκη.

Ο κόουτς Καμπερίδης δήλωσε ότι: «Από την αρχή είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, για 15 λεπτά είχαμε πολύ καλή εικόνα αλλά εκεί χρεωθήκαμε με πολλά φάουλ, κάναμε λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας και βρεθήκαμε στο -9 στο ημίχρονο. Η ζώνη της τρίτης περιόδου μας έδωσε κατοχές, ελέγξαμε το transition παιχνίδι του Προμηθέα σ’ αυτό το διάστημα, υπήρξαν όμως και σημεία του παιχνιδιού στα οποία θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει καλάθια του Προμηθέα όπως αυτό του Έβανς όταν το σκορ ήταν 65-62, για να πλησιάσουμε ακόμη περισσότερο. Στην τελευταία περίοδο, όταν κάνεις εννιά λάθη μοιραία τα εκμεταλλεύεται μια ομάδα όπως είναι ο Προμηθέας».